Štart slovenskej družice

19. 05. 2017

Už začiatkom júna poletí do vesmíru prvá slovenská družica. Odštartuje z indického kozmodrómu Šriharikota. Za projektom stoja mladí vedci, ich cieľom je popularizovať vedu a techniku, ako aj prilákať ďalších mladých ľudí k štúdiu technických odborov. Pohľad viacerých médií k tejto téme

logo Televíznej stanice TA 3 (18. 05. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 19/19; Peter Hlávek/Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „Už začiatkom júna poletí do vesmíru prvá slovenská družica. Odštartuje z indického kozmodrómu Šriharikota. Za projektom stoja mladí vedci, ich cieľom je popularizovať vedu a techniku, ako aj prilákať ďalších mladých ľudí k štúdiu technických odborov."

Peter Hlávek, reportér TA 3: „Náš historicky prvý satelit poletí do vesmíru s inou, ako pôvodne plánovanou raketou, družicu mal vyniesť do kozmu Falcon 9 už vlani, pre problémy na americkej strane tento plán ale viackrát odložili."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre kozmické aktivity: „Bude štartovať na indickej rakete, ktorú vlastní Indická vesmírna agentúra s označením letu C 38 a bude mierne pozmenená aj orbita, bude obiehať vo výške päťsto kilometrov nad Zemou."

Peter Hlávek: „Družicu vyrobili a naprogramovali mladí doktorandi z Fakulty elektroniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na vývoji a testovaní všetkých komponentov pracovali šesť rokov."

Peter Ballo, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU: „Teraz už len ide o to tie vedecké experimenty do toho naplniť. To je výzva pre ďalšie skupiny ľudí, aby sa pripojili k nám a my ich vieme vyniesť hore."

Peter Hlávek: „Po vypustení družice budú mať slovenskí vedci jeden týždeň 24‑hodinovú službu, sledovať budú jej stav a plnenie úloh."

Jakub Kapuš: „Tá družica samotná bude robiť strašne veľa meraní, má tam veľa senzorov, aby sme vedeli, ako tá družica sa v tom vesmíre správa, teda ako rotuje, aká je tam teplota, koľko energie nám prichádza zo Slnka."

Peter Hlávek: „Okrem toho budú slovenskí vedci sledovať aj to, ako radiácia na obežnej dráhe poškodzuje rôzne komponenty na družici."

Peter Ballo: „Je toho nesmierne a stojíme na začiatku skutočne veľmi zaujímavých čias."

Peter Hlávek: „Samotná družica musela prejsť sériou environmentálnych testov, ktoré ukázali, ako bude fungovať v nasledujúcich dvoch rokoch."

Slovenská družica v júni poletí do vesmíru

logo Televíznej stanice STV 1(18. 05. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 25/28; Alexandra Kazlovová/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Prvá slovenská družica skCUBE po sérii odkladov čoskoro poletí do vesmíru, na obežnú dráhu zeme ju začiatkom júna vynesie indická raketa. Slovenská družica je veľká asi ako jednolitrová kocka a váži o trochu viac ako kilogram. Je to miniatúrny satelit, teda takzvaný CubeSat. Rovnakú technológiu využíva napríklad aj americká NASA, ktorá pošle dve takéto zariadenia k Marsu. Družica skCUBE mala pôvodne do kozmu letieť zo Spojených štátov v rakete Falcon 9, pre augustovú nehodu rakety však všetky lety odložili."

Alexandra Kazlovová, redaktorka: „Z laboratória až k hviezdam, slovenská družica na orbite Zeme bude čoskoro realitou. Takto vyzerá prvá slovenská družica, má štandardný rozmer takzvaných CubeSatov. Takmer totožný model je práve na ceste do Indie, odkiaľ poletí do vesmíru. Do poslednej skrutky ju vyrobila, otestovala a pripravila na vysnívaný let do kozmu skupina vesmírnych nadšencov, študentov a inžinierov. Vyrobiť zariadenie, ktoré prežije let do vesmíru je mimoriadne technologicky náročné. Družica musela napríklad prejsť testom v klimatickej komore. Počas niekoľkých dní sa v nej každú hodinu striedali teploty od plus šesťdesiat stupňov do mínus šesťdesiat stupňov."

Jakub Kapuš, líder projektu skCUBE: „Napríklad sme si museli postaviť vlastnú centrifúgu a museli sme tú družicu roztočiť, aby sme otestovali, či prežije vlastne preťaženie."

Alexandra Kazlovová: „Slovenskí vedci hovoria, že už len samotné skonštruovanie družice posúva možnosti mladých inžinierov. Získali totiž dôležité skúsenosti a zaradili tak Slovensko medzi štáty, ktoré dokážu napríklad na zákazku vyrobiť zariadenie schopné letieť do vesmíru."

Peter Ballo, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU: „Je neuveriteľné, čo do tejto malej kocky sa dá všetko skryť. Ako ja niekedy hovorím, je tu celé štúdium na elektrofakulte schované v jednolitrovej kocke."

Jakub Kapuš: „Pôvodne tieto CubeSaty boli určené ako pre študentov a pre univerzity, ale dneska sa ukazuje, že výrazným spôsobom menia vôbec prístup k výskumu vesmíru a k lietaniu do vesmíru. Pretože tým, že tie družice boli štandardizované a miniaturizované, tak výrazným spôsobom toto všetko zlacnelo."

Alexandra Kazlovová: „Cez slovenskú družicu sa budú dať napríklad vysokou rýchlosťou posielať dáta, a to aj na veľké vzdialenosti. Hlavným vedeckým experimentom bude sledovanie rádiových signálov, prostredníctvom nich budú môcť vedci skúmať javy v atmosfére Zeme. Napríklad to, ako vznikajú blesky. Všetky údaje, ktoré skCUBE na Zem pošle budú verejne dostupné a budú ich môcť využívať napríklad študenti pri vlastných výskumoch."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač