Vzácne častice

02. 05. 2017

Košickí vedci spolupracujú na vyriešení záhady, ktorá astrofyzikov trápi už desaťročia. Skúmajú častice, ktoré majú najväčšiu energiu vo vesmíre. Americká NASA teraz vyslala do stratosféry špeciálny balón s detektorom týchto častíc.

logo Televíznej stanice Markíza(29. 04. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 22/28; Jozef Demeter/Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Košickí vedci spolupracujú na vyriešení záhady, ktorá astrofyzikov trápi už desaťročia. Skúmajú častice, ktoré majú najväčšiu energiu vo vesmíre. Americká NASA teraz vyslala do stratosféry špeciálny balón s detektorom týchto častíc."

Jozef Demeter, redaktor: „Takto vypustil Národný úrad pre letectvo a vesmír detektor častíc na balóne, ktorý vyletí až do 33‑kilometrovej výšky. Skúmať bude takzvané vysokoenergetické častice."

Pavol Bobik, astrofyzik, Ústav experimentálnej fyziky SAV: „To sú častice, ktoré majú najviac energie zo všetkých vo vesmíre."

Jozef Demeter: „To, že existujú, vieme už viac ako 50 rokov, no netušíme odkiaľ sa tu vzali."

Marián Putiš, oddelenie kozmickej fyziky SAV: „Nevieme teda odkiaľ prichádzajú, že aký, vlastne aký zdroj dokáže natlačiť toľko energie do takého objektu."

Jozef Demeter: „Vysokoenergetické častice, ktoré vedci skúmajú, sú tak vzácne, že na kilometer štvorcový spadne jedna asi za tisíc rokov. Navyše záhadou je aj to, že ich vôbec pozorujeme."

Marián Putiš: „Keď sa proste pozrieme do vesmíru a hľadáme takéto zdroje, tak vieme, že proste nič také sa nenachádza v blízkom okolí Zeme."

Jozef Demeter: „Častice pomôžu spoznať ďalšie hranice fyziky, čo spravidla vždy prináša praktický osoh ľudstvu. Obrovské pozemné detektory však zachytia ročne len pár desiatok. Zmeniť to má aj prístroj vyslaný do atmosféry."

Pavol Bobik: „A my budeme odtiaľ pozerať zhora, nad tmavými oblasťami oceánu budeme sledovať a uvidíme približne 15 spŕšok vytvorených týmito časticami s veľmi vysokými energiami."

Jozef Demeter: „Ak sa experiment s detektorom v balóne podarí, umiestnia prístroj aj na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, odkiaľ bude pozorovať plochu 140 tisíc kilometrov štvorcových."

Pavol Bobik: „Na takejto ploche už vidím takúto časticu raz za deň a teda 300 za rok."

Jozef Demeter: „Košickí vedci sa zaoberajú svetlom, ktoré by mohlo brániť pozorovaniu častíc, ale rozpoznávajú aj samotné spŕšky týchto objektov. NASA dúfa, že balón vo vzduchu vydrží 100 dní. Odkiaľ častice pochádzajú by mal neskorší detektor vo vesmíre zistiť asi za 3 roky. Z Košíc Jozef Demeter, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač