15. ročník projektu Na kolesách proti rakovine

19. 06. 2017

Nadácia Výskum rakoviny chce vyzbierať pomocou projektu Na kolesách proti rakovine dvanásťtisíc eur. Kúpi za nich špeciálny prístroj na výskum nádorových buniek.

logo Televíznej stanice STV 1(18. 06. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/23; Miriam Dobrotová / Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Dvanásťtisíc eur chce Nadácia Výskum rakoviny vyzbierať pomocou projektu Na kolesách proti rakovine. Kúpi za ne špeciálny prístroj na výskum nádorových buniek. Do pätnásteho ročníka akcie sa zapojilo šestnásť slovenských miest. Jedným z nich boli aj Bojnice."

Miriam Dobrotová, redaktorka: „Väčšina ľudí, ktorá v Bojniciach podporila akciu Na kolesách proti rakovine, sa s onkologickým ochorením stretla priamo v rodine."

(začiatok ankety)
Opýtaná 1: „Mamina mala rakovinu, ale ako však úspešne s ňou bojovala, aj vybojovala, aj sestra bojuje s rakovinou."
Opýtaná 2: „U nás v rodine je taký prípad tiež, akože bohužiaľ, so smutným koncom."
(koniec ankety)

Miriam Dobrotová: „Pred viac ako pätnástimi rokmi nadviazala Nadácia Výskum rakoviny na myšlienku Kanaďana Terryho Foxa. Tento športovec trpiaci rakovinou kostí sa snažil získať peniaze na výskum rakoviny behom naprieč Kanadou. Slovenským symbolom boja proti rakovine sa v roku 2002 stal paralympijský víťaz v cyklistike Radovan Kaufman. Trpel podobným typom rakoviny ako Terry Fox a museli mu amputovať nohu. Práve on navrhol názov podujatia Na kolesách proti rakovine."

Margita Klobušická, prezidentka, Nadácia Výskum rakoviny: „Povedal takú zaujímavú myšlienku, že bicykel sa musí neustále pohybovať, aby teda aj človek z neho nespadol alebo bicykel, aby nespadol. To znamená, že aj Nadácia Výskum rakoviny by mala byť neustále v pohybe, stále vyzývať ľudí, aby teda nejakým spôsobom prispeli."

Miriam Dobrotová: „Radovan Kaufman zomrel v roku 2003, no vďaka jeho nápadu doteraz nadácia získala od darcov dva milióny eur, za ktoré kúpila štrnásť prístrojov na výskum rakoviny."

Roman Bohovič, Nadácia Výskum rakoviny: „Na kolesách proti rakovine zbierame financie na to, aby sme mohli kúpiť prístroj, ktorý sa volá laminárny box."

Miriam Dobrotová: „Prístroj v hodnote dvanásťtisíc eur by mali získať vedci z Ústavu experimentálnej onkológie."

Ján Sedlák, Ústav experimentálnej onkológie SAV:„Je dôležitý, lebo vlastne tam sa pracuje s bunkami v sterilných podmienkach a vieme zabezpečiť, aby tieto bunky neboli poškodené."

Miriam Dobrotová: „Najbližšie budú môcť cyklisti v zelených tričkách vyraziť na kolesách proti rakovine dvadsiateho tretieho júna v Ľubotíne a potom až do konca septembra v ďalších siedmich mestách."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač