8. medzinárodné sympózium o experimentálnej a klinickej neurobiológii

26. 06. 2017

Trojdňové medzinárodné sympózium už tradične patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v oblasti neurovied na Slovensku. Cenu Slovenskej akadémie vied získal košický lekár a výskumník, profesor Martin Maršala. Medailu za podporu vedy mu odovzdali na 8. medzinárodnom sympóziu o experimentálnej a klinickej neurobiológii, ktorá sa uskutočnila v Košiciach.

logo Rozhlasovej stanice Lumen(25. 06. 2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 13/22; Mária Čigášová /Lucia Pálešová)

Lucia Pálešová, moderátorka: „Cenu Slovenskej akadémie vied získal košický lekár a výskumník, profesor Martin Maršala. Medailu za podporu vedy mu odovzdali na 8. medzinárodnom sympóziu o experimentálnej a klinickej neurobiológii, ktorá sa tento týždeň uskutočnila v Košiciach. Zúčastnila sa na ňom aj Mária Čigášová."

Mária Čigášová, redaktorka: „Profesor Martin Maršala pôsobí na kalifornskej univerzite, kde má vlastné výskumné laboratórium, no naďalej intenzívne pomáha svojmu domovskému pracovisku Neurobiologickému ústavu Slovenskej akadémie vied."

Profesor Martin Maršala: „Mojou dlhoročnou snahou bolo pomôcť kolegom tu na Slovensku na ústave neurobiológie a myslím, že to sa do značnej miery podarilo, pretože x ľudí mali možnosť stráviť nejaký čas v mojom laboratóriu v Kalifornii a potom sa vrátiť späť a použiť tie metodiky, ktoré sa naučili na rozvoj vedy vlastne na našom ústave tu v Košiciach."

Mária Čigášová: „Ako Rádio Lumen informoval riaditeľ Neurobiologického ústavu Ján Gálik, trojdňové medzinárodné sympózium už tradične patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v oblasti neurovied na Slovensku."

Ján Gálik, riaditeľ Neurobiologického ústavu: „Snažíme sa vždy pritiahnuť aj svetoznáme osobnosti preto, aby naši vedci mali možnosť stretnúť niekoho kto už niečo dokázal a aby boli inšpirovaní a motivovaní a vlastne aj nám priblížia títo ľudia svet veľkej vedy takej, ktorá naozaj určuje tendencie a smery nerovied vo svete."

Mária Čigášová: „Dlhoročná spolupráca medzi košickými a českými výskumníkmi. Vedec Jan Motlík z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky v Liběchove prednášal o výsledkoch výskumu o Huntingtonovej chorobe na miniatúrnom prasiatku."

Jan Motlík, Ústav živočíšnej fyziológie a genetiky v Liběchove: „My vlastne na nich v súčasnosti študujeme možnosti génovej terapie tejto choroby, ktorá je doteraz bohužiaľ neliečiteľná."

Mária Čigášová: „Na tohtoročnom sympóziu sa zúčastnilo 80 odborníkov z jedenástich krajín sveta, vrátane Spojených štátov, Ukrajiny a Veľkej Británie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač