Májové číslo Našej univerzity – časopisu UK

08. 06. 2017

Čitatelia časopisu Univerzity Komenského –  Naša univerzita sa môžu tešiť na tohtoročné májové číslo. Dočítate sa v ňom o významných udalostiach a podujatiach na Univerzite Komenského v Bratislave.

Stanovisko UK k návrhu zákona o zabezpečovaní kvality vysoko­ školského vzdelávania a k návrhu novely zákona nájdete na strane 4.
obálka časopisu UK: Naša univerzita
Granty UK pre mladých vedcov: 232 projektov si rozdelí 225 250 eur. Skúmať budú procesy v blízkosti čiernych dier, psychickú pracovnú záťaž u učiteľov, vplyv vitamínu D v liečbe zápalu čreva i Lutherovu teológiu kríža. Tento článok nájdete na  str. 6 – 7.

Dňa 5. apríla 2017 vystúpila v Aule UK s prednáškou na tému „Ako vyzerajú dnešní otroci?“ dvojnásobná laureátka Pulitzerovej ceny Martha Mendoza. Investigatívna americká novinárka Martha Mendoza po štúdiu rozposlala 80 žiadostí o prácu a vyšla jej len jedna. V novom zamestnaní ju potom pri prvom zadaní takmer postrelili na súde. Dnes je dvojnásobnou laureátkou Pulitzerovej ceny a vďaka jej reportážam sa podarilo oslobodiť viac ako 2000 otrokov, ktorých využíval thajský krevetový priemysel. Viac informácií o prednáške, ako aj exkluzívny rozhovor je na str. 8 – 9.

V rubrike Naši absolventi je zaujímavý rozhovor  s japonským reprezentantom vo vodnom slalome.  Bronzový medailista z Hier XXXI. olympiády 2016 v Riu de Janeiro, Takuya Haneda, totiž žije na Slovensku už dvanásty rok. Podľa Takuyových slov však preňho minuloročné olympijské finále v C1 ani zďaleka nebolo tou najväčšou životnou výzvou. Ako sám s úsmevom priznáva, zabrať mu dalo napríklad aj štúdium trénerstva na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave (FTVŠ UK). Ako vníma Takuya život na Slovensku, svoje úspechy v športe, ale aj Slovákov prináša článok „Naučiť sa po slovensky sa náročnosťou vyrovná  zisku olympijskej medaily“ na str. 19.

Vinohradníci si 25. mája pripomínajú sviatok svojho patróna – sv. Urbana. Svätec, ktorý sa najčastejšie vyobrazuje so strapcom hrozna, úponkami viniča či vínnym súdkom, za tieto symboly vďačí okolnosti, že sa jeho sviatok oddávna slávil krátko po „troch ľadových mužoch“, t. j. už v teplom období, keď vinič začína kvitnúť. Pri tejto príležitosti vás pozývame na osvetový výlet do minulosti – o tom, akými vínami na našom území sa nadchýnali enológovia kedysi, píše viac prof. Jozef Baďurík z Filozofickej fakulty UK na str. 22.

Celospoločenská diskusia o klimatickej zmene, spôsobenej ľudskými aktivitami, sa napriek maximálnej závažnosti témy častokrát trivializuje. Výsledkom je zväčša ustrnutie na mŕtvom bode, ktoré – v tom „lepšom“ prípade – podceňuje reálne hrozby plynúce z klimatickej zmeny, v tom horšom úplne ignoruje vedecky podložené argumenty klimatológov. O tom, že klimatická zmena je komplexným (a už dávno nie len prísne vedeckým) problémom, vyžadujúcim si promptné riešenie v podobe konkrétnych opatrení, prezradí viac prof. Milan Lapin z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK na str. 23.

Ak vás niekedy zaujímalo, ako na vrcholových športových podujatiach dokážu v špičkových časoch zdolať svah nevidiaci či slabozrakí lyžiari, nenechajte si ujsť rozhovor s Branislavom Brozmanom, študentom Fakulty managementu UK, ktorý je od októbra 2016 lyžiarskym navádzačom Jakuba Kraka, nášho štvornásobného paralympijského víťaza. O tom, ako navádzanie vlastne funguje, akými spoločnými medailovými úspechmi i vlastnými triumfami sa môže pochváliť, ako aj o príprave na blížiacu sa budúcoročnú paralympiádu sa dočítate na str. 28 – 29.

O diferenciálnych rovniciach v praxi, nových publikáciách, konferenciách, dôležitých workshopoch a mnoho ďalších užitočných informácií nájdete v májovom čísle časopisu Naša univerzita.

Viac informácií nájdete už v samotnom časopise  Naša univerzita – máj 2017 (pdf súbor)

Spracovala: M. Izakovičová


Kľúčové slová:
Univerzita Komenského v Bratislave

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač