Prvá pomoc: Ako správne postupovať pri odstraňovaní kliešťa

09. 06. 2017

Na Slovensku sa vyskytuje okolo 20 druhov kliešťov a päť druhov z nich je schopných prenášať rôzne vírusy, baktérie či parazity. Najznámejším a epidemiologicky najnebezpečnejším z nich je kliešť obyčajný. Na ľudí a zvieratá prenáša najmä vírus kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu a anaplazmózu. Viac informácií sa dozviete z rozhlasového  príspevku Michaely Slivkovej‑Kirňákovej.

 logo rádio Regina(08. 06. 2017; Rozhlasová stanica Regina; Regina Východ; 11.18; por. 1/1; Michaela Slivková‑Kirňáková/R)

Michaela Slivková‑Kirňáková, redaktorka: „Z prechádzky prírodou si neprinášame iba príjemné pocity, hríby v košíku či kytičku poľných kvetov, ale častokrát aj kliešte. A hoci sú malé, pre človeka môžu byť veľmi nebezpečné. Pokračuje riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach Branislav Peťko."

Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach: „Kliešte asi sú také najznámejšie krv cicajúce parazity spolu s komármi, ktoré nám znepríjemňujú život. Dnes už kliešte v podstate sa vyskytujú všade tam, kde sú stromy, kde sú kroviny, tráva, kde je trvalý tieň, a kde sa vyskytujú nejaké živočíchy, či už voľne žijúce alebo aj v mestách, kde sú napríklad ježe, veveričky, túlavé mačky, ktoré tak isto môžu slúžiť ako hostitelia jednak pre kliešte, a zároveň aj zdroj tých ochorení, ktoré tie kliešte prenášajú z tých voľne žijúcich divých zvierat, buď na domáce zvieratá alebo na nás na ľudí."

Michaela Slivková‑Kirňáková: „Kliešte môžu prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, ale objavuje sa už aj anaplazmóza. Všetky tri ochorenia sú pre človeka nebezpečné."

Branislav Peťko: „Nám je najznámejšia asi tá kliešťová encefalitída, ktorú na Slovensku poznáme od nejakého roku 1951, keď sa objavila takzvaná Rožňavská kliešťová epidémia. Ak sa však zaočkujeme proti kliešťovej encefalitíde, kde máme vakcínu, a je to jediné ochorenie, ktoré kliešť prenáša, kde sa vieme brániť preventívne týmto očkovaním, tak v takomto prípade už nám nehrozí, že by sme ochoreli aj po konzumácii mliečnych výrobkov a mlieka od zvierat, ktoré boli v určitú dobu infikované tým kliešťom, a teda boli pre človeka nebezpečné. Druhé ochorenie – lymská borelióza, je bakteriálne, keď kliešť sa na nás pripije, a my ho nájdeme do tých 24 hodín a odstránime, a miesto vydenzifikujeme, napríklad jódovou tinktúrou, ktorá preniká ešte aj hlboko do tkaniva, a vydezinfikuje aj to miesto, kde bol pripitý, kde teoreticky už by mohol tú infekciu zaniesť, tak v podstate znižujeme možnosť nakazenia na minimum. Pri tej kliešťovej encefalitíde je ten prenos okamžitý. Ďalšie ochorenie – anaplazmóza – je to tiež bakteriálne ochorenie, ktoré ale napáda biele krvinky, a teda spôsobuje určité oslabenie imunity. Väčšinou zdraví ľudia, ktorí majú silný imunitný zdravý systém tak klinicky neochorejú, ale stačí, že je tam určité oslabenie, a môže sa aj anaplazmóza prejaviť ako ochorenie."

Michaela Slivková‑Kirňáková: „Aj v tomto prípade platí, že najlepšia ochrana je prevencia. Hovorí Lenka Lesňáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom."

Lenka Lesňáková, RÚVZ Humenné: „Keď idete niekde do lesa, aby ste mali svetlé oblečenie, dlhé rukávy, dlhé nohavice, vysoké topánky alebo tie nohavice dať do ponožiek, aby to oblečenie bolo svetlé, aby toho kliešťa bolo vidieť, a tak isto používať repelentné prípravky proti kliešťom, a po príchode domov či už z prechádzky na lúke niekde alebo v lese, je dôležité, aby ste teda skontrolovali seba, svoje dieťa. V prípade, ak nájdete kliešťa, aby ste ho veľmi jemne a opatrne správnym spôsobom vybrali, a následne to miesto vpichu vydezinfikovali."

Michaela Slivková‑Kirňáková: „A ako teda správne postupovať pri odstraňovaní kliešťa? O tom už hlavný tréner zdravotníckych záchranárov Falck Academy Miroslav Nagy."

Miroslav Nagy, hlavný tréner zdravotníckych záchranárov Falck Academy: „Existujú rôzne prípravky, pinzety, ktoré sú na toto určené. Niekto raz hovorí, že proti smeru hodinových ručičiek alebo v smere hodinových ručičiek. Ten kliešť nemá závit na svojom sosáku, keď si tak vezmeme, a on sa pevne prichytí, ale pokiaľ ho vieme, snažíme sa ho odstrániť, vieme ho dať preč. Je dôležité, pokiaľ by sa nám podarilo nechtiac odtrhnúť hlavičku, a ostane tá hlavička v tej rane, a nie som si istý ako to odstrániť, navštíviť lekára, ktorý to urobí odborne, a vyčistí tú ranku, aby som mal vlastne kľudné svedomie. Kliešť je prisatý tým sosákom svojím, a tá hlavička je ako keby vnorená vo vnútri. Počas toho, keď ho nájdete skoro, je ešte nie nacicaný. Pokiaľ ho zanedbáte, alebo ho nájdete až po určitom čase, ten kliešť má tendenciu sa nasať krvou a zväčšiť niekoľkonásobne svoj objem. Hovorí sa, že keď potom robíte naňho nejaké tie drastické úkony, ťahy a podobne, že ten kliešť má tendenciu vyvrátiť to, čo nasal naspäť do rany, a infikovať tú ranu. Takže pokiaľ ho nájdete ešte nenasatého, tak si myslím, že potrebujete ho vytiahnuť von. Niekedy sa snažia udusiť toho kliešťa tým, že ho potierajú olejom, masťou a podobne. Áno, on sa udusí, ale pritom smrteľnom kŕči môže tiež dôjsť k tomu vyvráteniu toho obsahu, ktorý on vycical. Každopádne toho kliešťa treba odstrániť. Pokiaľ zostane kúsok vo vnútri a nevieme to odstrániť, netreba sa hanbiť vyhľadať lekársku pomoc a poradiť sa."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač