Rovnaká odmena za prácu pre mužov a ženy? Aká je realita v štátoch EÚ?
Transparentnosť v oblasti vyplácania miezd za vykonanú prácu je nevyhnutná na účinné uplatňovanie zásady rovnakej odmeny. Zvýšená transparentnosť odmeňovania môže odhaliť rodovú zaujatosť alebo diskrimináciu v platových štruktúrach organizácie a umožňuje zamestnancom, zamestnávateľom a sociálnym partnerom prijať opatrenia v tejto oblasti. Táto správa hodnotí vnútroštátne opatrenia týkajúce sa transparentnosti vo vyplácaní miezd zavedené členskými štátmi EÚ, Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom ( spolu v 31 krajinách) s cieľom vykonať základné opatrenia odporúčané Európskou komisiou na posilnenie zásady rovnakej odmeny medzi mužmi a ženami (odporúčanie C (2014) 1405, konečné znenie).
Správa taktiež posudzuje, hodnotí a porovnáva situáciu vo vyššie uvedených krajinách, pokiaľ ide o právo zamestnanca žiadať o informácie o úrovniach platov podľa pohlavia, správu zamestnávateľa o priemerných platových úrovniach, povinnosť zamestnávateľa kontrolovať platy a rozdiely v odmeňovaní na základe pohlavia. Opatrenia zamerané na zabezpečenie rovnosti miezd sa môžu prediskutovávať na úrovni kolektívneho vyjednávania. Správa poskytuje príklady osvedčených postupov vo všetkých týchto oblastiach a záver tvorí analýza, ktorá poukazuje na prekážky zavedenia vnútroštátnych opatrení týkajúcich sa transparentnosti výšky miezd a ako pokračovať ďalej.
Transparentnosť týkajúca sa miezd je dôležitá na podporu rodovo neutrálnych štruktúr a žiaľ chýba v mnohých európskych krajinách nevynímajúc Slovensko. Napriek tomu je dôležité uvedomiť si, že zavedenie transparentnosti odmeňovania upozorňuje zainteresované strany na možnú diskrimináciu v oblasti odmeňovania žien a mužov.
Správa Európskej komisie vyšla v apríli 2017 a môžete si ju stiahnuť.
Spracovala: M. Izakovičová
Kľúčové slová:právne vedy
Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?