Slovenská družica skCUBE v piatok poletí do vesmíru

23. 06. 2017

Slovenské médiá vo štvrtok 22. 6. 2017 v poobedňajších a večerných hodinách priniesli informácie o pripravovanom štarte prvej slovenskej družice skCUBE, ktorý bol plánovaný na piatok 23. 6. 2017 o 05.59 hod. z Indie. K štartu slovenskej družice sa vyjadrili najmä predsedníčka SOSA Dr. Michaela Musilová a podpredseda SOSA Jakub Kapuš.

Prvá slovenská družica odletí do vesmíru

Rozhlasová stanica Lumen - logo(22. 06. 2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 11/22; Ján Heriban, Lucia Pálešová)

Lucia Pálešová, moderátorka: „Prvá slovenská družica skCUBE odletí do vesmíru zajtra z Indie minútu pred 6. hodinou ráno nášho času. Bude súčasťou misie, ktorá na obežnú dráhu vynesie 31 družíc, okrem tej našej aj českú. Všetky telesá sa od rakety oddelia po sedemnástich až dvadsiatich troch minútach od vzletu. Na tvorbe družice pracoval tím Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, vrátane desiatok inžinierov a študentov. Od projektu si okrem iného sľubujú medzinárodnú prestíž a zvýšenie záujmu mládeže o štúdium technických odborov. Informuje Ján Heriban."

Ján Heriban, redaktor: „Autorský tím si dal tiež za cieľ spopularizovať potenciál Slovákov a ich technologické schopnosti. O ďalších zámeroch projektu hovorí predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaela Musilová."

Michaela Musilová, predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity: „Druhým je taký ten technologický, že vlastne naučiť sa vyslovene z ničoho vybudovať tieto kozmické technológie a potom takým tretím je, že má to aj vedecký experiment."

Ján Heriban: „V konštrukcii družice je okrem množstva komponentov zabudovaná aj kamera. Prečo, vysvetľuje podpredseda organizácie Jakub Kapuš."

Jakub Kapuš, podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity: „Možnože pre tých laikov bude najzaujímavejšia fotka z vesmíru a chceli by sme totiž odfotiť Slovensko našou vlastnou družicu."

Ján Heriban: „SkCUBE má tvar kocky s rozmermi 10×10×10 centimetrov a váži okolo jedného kilogramu. Pokračuje jeden z konštruktérov Miroslav Šmelko z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach."

Miroslav Šmelko, konštruktér z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach: Samozrejme je tam hlavný počítač, potom palubný zdroj a tou treťou asi najhlavnejšiu časťou je vysielačka."

Ján Heriban: „Slovenska organizácia pre vesmírne aktivity spolupracuje aj s Fakultou elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Prevádzkuje tu dva kozmické inkubátory, v ktorých vzdeláva študentov. Peter Ballo z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva priznáva, že spočiatku nápadu zostrojiť družicu neveril."

Peter Ballo, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva: „Uvedomil som si aká to bola chyba a potom aký význam do budúcnosti z hľadiska výchovy mladej generácie takýto projekt poskytuje. Tam je štúdium na našej fakulte v kocke."

Ján Heriban: „Prvé signály a dáta z družice sa budú jej autori snažiť získať už počas piatka. Plánujú ich zverejňovať aj na stránke Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity."

SkCUBE v piatok poletí do vesmíru

Televízna stanica STV 1 - logo(22. 06. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/24; Matúš Baňovič, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Prvá slovenská družica skCUBE po sérii odkladov poletí do vesmíru. Na obežnú dráhu Zeme ju zajtra ráno vynesie indická raketa. Družica je veľká asi ako ako kocka s objemom jedného litra a má hmotnosť vyše jedného kilogramu."

Matúš Baňovič, redaktor: „Slovenská družica na orbite Zeme bude čoskoro realitou. Do poslednej skrutky ju vyrobila, otestovala a pripravila na let do kozmu skupina vesmírnych nadšencov študentov a inžinierov. Družica skCUBE by do vesmíru mala odletieť z indického kozmodromu minútu pred šiestou hodinou ráno nášho času."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „V čase sedemnásť minút až dvadsaťtri minút od štartu budú oddelené všetky CUBE sety, čiže v tomto čase bude oddelený aj skCUBE a tým sa začne jeho kozmická misia."

Matúš Baňovič: „Cez slovenskú družicu sa budú dať napríklad vysokou rýchlosťou posielať dáta a to aj na veľké vzdialenosti. Hlavným vedeckým experimentom bude sledovanie rádiových signálov. Prostredníctvom nich budú môcť vedci skúmať javy v atmosfére Zeme, napríklad to, ako vznikajú blesky. Všetky údaje, ktoré skCUBE na Zem pošle, budú verejne dostupné a budú ich môcť využívať napríklad študenti pri vlastných výskumoch."

Peter Ballo, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU: „Hneď na začiatku novej cesty, ktorá nám otvorí nové možnosti pre pritiahnutie mladých ľudí, na konci ktorej budú inžinieri, inžinierky, ktorí budú pripravení pre moderný IT priemysel."

Matúš Baňovič: „Peter Ballo dodáva, že už len samotné skonštruovanie družice posúva možnosti mladých inžinierov. Získali totiž dôležité skúsenosti a zaradili tak Slovensko medzi štáty, ktoré dokážu napríklad na zakázku vyrobiť zariadenie schopné letieť do vesmíru."

Slovensko: Slovenská družica

Televízna stanica JOJ - logo(22. 06. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 15/20;  Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Nastáva historická chvíľa pre Slovensko. Vo vesmíre začne konečne lietať prvá slovenská družica s názvom skCUBE. Na svoju 2-ročnú púť odletí z Indie v piatok o 5:59 ráno nášho času. Na svoju obežnú dráhu s ňou poletí ďalších 31 družíc z celého sveta. Družica je celá vyrobená na Slovensku, neváži ani 1 kilogram. Na palube ponesie niekoľko kamier, ale aj technológií, prostredníctvom ktorých budú naši vedci robiť výskum. Odborníci z celého Slovenska pracovali na jej vývoji 5 rokov a jej odlet sa niekoľkokrát odkladal."

Michaela Musilová, predsedníčka SOSA: „Máte tu rôzne dosky, na ktorých sú či už experimenty, alebo rôzne technológie, kamery, tuto sú rôzne senzory. Potom tieto rôzne technológie, ktoré používame na vlastne ovládanie tej družice, aby sa vedela orientovať vo vesmíre."

Jakub Kapuš, podpredseda SOSA: „Najzaujímavejšie experimenty vedecké alebo technologické, ktoré máme na palube, tak medzi ne radíme napríklad nízkofrekvenčný prijímač, ktorým sa chceme sústrediť na štúdium niektorých javov vo vysokej atmosfére Zeme a budeme skúšať rôzne ďalšie experimenty, napríklad vysokorýchlostný prenos informácií."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, fyzikálne vedy, popularizácia vedy a techniky, astronómia, technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač