V centre pozornosti dizajn a architektúra

01. 06. 2017

V Bratislave sa začal 8. ročník dní architektúry a dizajnu. Ponúknu množstvo podujatí na rôznych miestach v Bratislave. Festival otvorila prednáška českého architekta Martina Rajniša o prirodzenej architektúre. Super dizajn štúdio v Primaciálnom paláci v Bratislave predstavuje 9 víťazných projektov z architektonických súťaží, ktoré vypísali slovenské mestá a obce. Dizajn je zas v uličkách Starého Mesta.

Televízna stanica STV 1 - logo(31. 5. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 26/26; Jana Masárová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Renomovaní architekti z celého sveta, diplomové práce študentov architektúry, aj priemyselný dizajn vo výkladoch. V Bratislave sa začal ôsmy ročník dní architektúry a dizajnu."

Jana Masárová, redaktorka: „Super dizajn štúdio v Primaciálnom paláci v Bratislave predstavuje deväť víťazných projektov z architektonických súťaží, ktoré vypísali slovenské mestá a obce. Architekti David Zámečník a Filip Havliš predstavujú projekt novej kežmarskej chaty, vysokohorskej chaty pri Veľkom Bielom plese."

David Zámečník, architekt: „Dom je na mieste, kde je extrémne počasie, kde nie je prípojka elektriny, kde vodu je potrebné využívať z miestnych zdrojov. Preto sme sa rozhodli pre koncepčné veci, ktoré umožňovali to, aby dom získaval čo najviacej energie zo slnečného žiarenia, mal čo najmenšie straty."

Štefan Polakovič, organizátor DAAD: „Mestá môžu korigovať to, čo na ich pôde vznikne a môžu motivovať mladých ľudí zo scény, ale aj starých na to, aby sa do podobných súťaží zapojili, aby verili tomu, že vyjde z veľmi transparentného boja, súboja architektov aj to najlepšie riešenie."

Jana Masárová: „Dni architektúry a dizajnu ponúknu množstvo podujatí na rôznych miestach v Bratislave. Festival otvorila prednáška českého architekta Martina Rajniša o prirodzenej architektúre."

Martin Rajniš, architekt: „Ktorá používa prírodné materiály, kameň, hlavne drevo, ale aj sklo. To, čo urobíte z dreva, je pre ľudí oveľa bližšie ako keď to urobíte z betónu alebo z ocele."

Jana Masárová: „Dizajn je zas v uličkách Starého Mesta. Vo výkladoch, aj napríklad v kaviarni Fach pod názvom Dizajnujeme si možno zasadnúť k prestretému stolu."

Tatiana Kollarová, organizátorka DAAD: „Stôl je strašne dobrá vec na zdieľanie si zážitkov, jedla, spomienok, snov s priateľmi. Vybrala som šiestich šiestich dizajnérov za keramiku, za sklo, dokonca aj za textil, za recyklovaný materiál."

Jana Masárová: „Dni architektúry a dizajnu budú v hlavnom meste do nedele štvrtého júna."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
vysoké školy, súťaže, dizajn

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač