Vedia čo je dobré

26. 06. 2017

Pražiace slnko ubíja všetko živé a inak tomu nie je ani v našich horách. Medvede sa chodia kúpať do potokov, laň objavila mláku, diviak bahnisko atď. Zver húfne schádza na miesta, kde sú znesiteľnejšie teploty. Les pôsobí ako chladnička, dokáže reálne ochladiť vzduch až o 10 stupňov.

Televízna stanica Markíza - logo(21. 06. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 26/34; Marek Vnenčák, Mária Chreneková Pietrová; Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Už na začiatku leta je u nás tak teplo, že viacerí by sa najradšej vyzliekli aj z kože."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Čo však majú povedať tí, ktorí sú vonku od rána do večera v hrubom kožuchu?"

Mária Chreneková Pietrová: „Navyše v úmorných horúčavách musia neraz kráčať hodiny, aby si dali aspoň zopár dúškov vody."

Marek Vnenčák, redaktor: „Vyjdete von z klimatizovanej miestnosti a teplo vás ovalí ako tenisová raketa. Pražiace slnko ubíja všetko živé a inak tomu nie je ani v našich horách."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa SAV: „V tom perí krkavca, ktoré je čierne, také čierne, že keď mu merali v tom perí teplotu, tak má 70 – 75 stupňov Celzia."

Marek Vnenčák: „Tohto medveďa nakrútili v Tichej doline."

Erik Baláž, ekologický aktivista a filmár: „Chodia sa medvede pomerne bežne kúpať do potokov, akurát sú to miesta, kde človek bežne nechodí, takže je to dosť vzácne vidieť."

Marek Vnenčák: „Laň zase objavila túto mláku."

Miroslav Saniga: „Keby ste videli aj diviaka v tom kalužisku, v nejakom bahnisku, tak by ste mali dojem, že je v siedmom nebi."

Marek Vnenčák: „Zver húfne schádza na miesta, kde sú teploty predsa len znesiteľnejšie."

Erik Baláž: „Les pôsobí ako chladnička, dokáže reálne ochladiť vzduch až o 10 stupňov."

Marek Vnenčák: „Svište sa chladia na posledných zvyškoch snehu, tak ako kamzíky, no tie si pýtajú azyl aj na druhej strane Tatier. Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem osem, osem kamzíkov a tu sú ďalšie."

Pavel Ballo, bývalý dokumentarista Správy TANAP-u: „Za veľkých horúčav niekto chodí k moru a niekto chodí zase do Poľska schovávať sa do severných svahov."

Marek Vnenčák: „Bociany chránia svoje potomstvo vlastným telom, z krídel vytvoria akýsi slnečník."

Ivan Daráni, technický správca internetových prenosov: „Je vidieť, že rodičia sú naozaj obetaví, pretože keby ich netienili, tak drobce sa hádam aj uvaria."

Marek Vnenčák: „No a tieto zábery sme nakrútili priamo v centre Popradu."

Miroslav Saniga: „My potrebujeme na tú váhu tela 3 litre, alebo 4 litre vody, ale ten vták potrebuje toľko, koľko sám váži, aby to dokázal všetko eliminovať."

Marek Vnenčák: „A hoci sa to možno nezdá, v týchto pekelných teplotách im príde vhod aj mištička s vodou."

Miroslav Saniga: „Im dali možno na parapetnú dosku a menili im tú vodu, lebo tá voda sa do večera už môže, alebo do rána, sa od rána do rána pokaziť a takto im môžeme pomôcť s kúpaním, aj s napitím."

Marek Vnenčák: „Marek Vnenčák, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač