Do Európskej vesmírnej agentúry by sme mohli vstúpiť do roku 2020

27. 07. 2017

Odborníci sa zhodujú v tom, že Slovensko má čo ponúknuť svetu a vesmíru. Prvým krokom na to, aby sa nám úplne otvorili dvere v oblasti vesmírneho výskumu, je vstup do Európskej vesmírnej agentúry. Spolupracujeme s ňou už sedem rokov, napríklad na vývoji technologických komponentov do väčších družíc. Stále však nie sme plnohodnotným členom.

Rozhlasová stanica Slovensko - logo(26. 07. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 22:00; por. 3/10; Marek Segíň, Milan Jeluš)

Milan Jeluš, moderátor: „Flotila slovenských družíc či spolupráca s nadnárodnými spoločnosťami. Scenárov o tom, kam sa uberá Slovensko vo vesmíre, je niekoľko. Odborníci sa však zhodujú v jednom – svetu a vesmíru máme čo ponúknuť. Prvým krokom na to, aby sa Slovensku úplne otvorili dvere v oblasti vesmírneho výskumu, je vstup do Európskej vesmírnej agentúry."

Marek Segíň, redaktor: „Slovensko s ňou spolupracuje už sedem rokov. Napríklad na vývoji technologických komponentov do väčších družíc. Stále však nie sme plnohodnotným členom a sme takpovediac v úzadí. Podľa riaditeľa Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied Aleša Kučeru sa to po vstupe zmení."

Aleš Kučera, Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied:  „Toto všetko bolo pod hlavičkou iných členských štátov. Takže aj to je dôležité, aby sme teda nemuseli mať na to sprostredkovateľa."

Marek Segíň: „Ešte predtým ale musí vzniknúť takzvaná slovenská vesmírna kancelária, ktorá bude prijatie do agentúry riadiť. Potom bude napríklad spravovať veľké zahraničné zákazky, o ktoré sa môžu uchádzať slovenskí vývojári. Aleš Kučera však vidí našu vesmírnu budúcnosť paradoxne viac na zemi."

Aleš Kučera: „Skôr ten rozvoj kozmickej techniky, rozvoj technológií, ale samozrejme nesmieme zabudnúť aj na rozvoj vzdelania a ja verím, že za nejakých pätnásť rokov nová generácia, kozmofyzikov, to tak nazvime a kozmotechnológov, na tom Slovensku bude a bude v širokej veľkej škále."

Marek Segíň: „O slovenský výskum prejavili záujem viaceré komerčné spoločnosti. Pomohlo k tomu aj vypustenie prvej slovenskej družice, myslí si predsedníčka Slovenskej asociácie pre vesmírne aktivity Michaela Musilová. Vzniknúť preto môže veľká spolupráca, napríklad pri vypustení flotily družíc."

Michaela Musilová, Slovenská asociácia pre vesmírne aktivity: „Niekoľko firiem nás tak oslovilo, že máte naozaj úžasné unikátne technológie, chceme sa s vami zapojiť do spolupráce alebo ideálne, táto flotila vlastne by mala spočívať z niekoľko satelitov. A práveže niektoré by mohli byť zahraničné. Takže vlastne my sme takto pokombinovali."

Marek Segíň: „Slovensko by do Európskej vesmírnej agentúry mohlo vstúpiť do roku 2020. Ako sa uchytí vo vesmírne, ukáže čas."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied, astronómia, technológie, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač