Družica skCUBE sa hlási z vesmíru

03. 07. 2017

Družica umiestnená na indickej rakete odštartovala z vesmírneho strediska Šríharikota minulý piatok. Kocka by mala na Zem posielať stovky údajov, fotiť planétu či skúmať javy v atmosfére a vo vesmíre by mala pracovať vyše dvoch rokov.

logo Televíznej stanice STV 1(30. 06. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/26; Alexandra Minich/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Prvý slovenský satelit sa ozval z vesmíru. Vedci a vesmírni nadšenci už prijali niekoľko balíkov dát. Družica skCUBE funguje bez problémov. Neskôr bude pomáhať aj pri vedeckých experimentoch. Napríklad bude skúmať nadoblačné blesky. Nanosatelit do vesmíru vypustili pred týždňom z Indie. Okolo Zeme letí rýchlosťou takmer 8 kilometrov za sekundu. Našu planétu obletel už asi stokrát."

Alexandra Minich, redaktorka: „Takto sa hlási slovenská družica, keď preletí ponad naše geografické šírky. V balíkoch posiela informácie, zatiaľ len technického charakteru, ako sa zariadenie správa v kozmickom priestore. Tím slovenskej družice teraz postupne spúšťa jednotlivé komponenty satelitu."

Peter Ballo, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU: „V tej malej kocke sa nachádza sedem počítačov, ktoré musia spolu komunikovať a  iné časti, čo z nich postupne oživujú, kalibrujú a nadväzujú na seba a musia postupovať krok za krokom, pretože stačí jediná chyba a družica prestane odpovedať."

Alexandra Minich: „Skúsenosti so stavaním družica môže skupina konštruktérov teraz využiť napríklad aj v biznise, ale družice, takzvané CUBE sety sa bežne využívajú na vedecké či komerčné účely, napríklad v meteorológii či v telekomunikačnom sektore. Rozvinúť podnikanie sa takto podarilo napríklad už skupine nadšencov v Maďarsku."

Jakub Kapuš, líder projektu skCUBE: „Podobný tím ako sme my postavili bol prvý maďarský CUBE set, ktorý letel vo vesmíru v roku 2012 a takisto úspešne fungoval. Misia bola ukončená a maďarská akadémia vymyslela detektor a v spolupráci s týmito pánmi, ktorí potom založili komerčnú firmu, tá poprosila, aby im k tomuto detektoru navrhli satelit, čiže toto je spolupráca, ktorá dúfam, že mohla fungovať, týmto spôsobom, aj na Slovensku."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu (Smer‑SD): „Pochopili sme, že toto je tá správna cesta a ak chceme aj týchto ľudí udržať tu na Slovensku, musíme ich podporiť."

Alexandra Minich: „Tím vedcov a vesmírnych nadšencov plánuje v budovaní takzvaných CUBE setov pokračovať aj z vedeckého hľadiska. Do vesmíru chcú vypustiť celú flotilu asi pätnástich malých družíc. Jedným z experimentov, ktorý by flotila robila, by bolo napríklad skúmanie gravitačných vĺn. Tie pred 100 rokmi opísal v teórii relativity Albert Einstein. Tvrdil, že gravitácia vyvoláva vlny. Pred časom sa ich vedcom podarilo vôbec prvýkrát zachytiť pomocou zariadenia LIGO, ktoré je v USA. Flotila družíc by mohla na tento experiment nadviazať priamo v kozme."

Michaela Musilová, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „Napríklad nevedia zistiť že presne odkiaľ to pochádza a možno nejaký presný čas kedy to prišlo a rôzne detaily nemôžu jednoducho inštrumentami zistiť priamu tu na Zemi, ale práve takouto flotilou môžeme robiť trianguláciu, zistiť presne odkiaľ tento signál pochádzal, možno viac informácií o ňom, a tak by sme vlastne zapojili sa priamo do svetového výskumu."

Alexandra Minich: „SkCUBE bude fungovať 2 až 3 roky. Okrem experimentov bude na Zem posielať napríklad aj fotografie. Na úplne prvej snímke, ktorú družica urobí, bude Slovensko."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač