HIV vírus lieči rakovinu

17. 07. 2017

Jeden z najobávanejších vírusov bude liečiť rakovinu. V Amerike schválili liek, ktorý znamená nádej pre pacientov so zákernou formou leukémie.

logo Televíznej stanice Markíza(15. 07. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 20/28; Veronika Cifrová Ostrihoňová/ Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Jeden z najobávanejších vírusov bude liečiť rakovinu. V Amerike schválili liek, ktorý znamená nádej pre pacientov so zákernou formou leukémie."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Do tela s ním budú pichať vírus HIV. Bez neho by totiž liečba nefungovala."

Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka: „Toto je Emily, prvé dieťa na svete, ktoré podstúpilo novú génovú terapiu. Trpela špecifickou formou leukémie, ktorá postihuje najmä mladých ľudí."

Tom Whitehead, otec Emily (preklad z angličtiny): „Bol to naozaj krok do neznáma a nebezpečná metóda, no nemali sme na výber."

Veronika Cifrová Ostrihoňová: „Emily odobrali milióny bielych krviniek, ktoré potom geneticky zmodifikovali tak, aby vedeli bojovať proti rakovinovým bunkám. A práve tu sa začína zásadná úloha HIV vírusu. Stal sa z neho v zásade dopravný prostriedok."

Peter Celec, vedec: „Génová terapia je o tom, že zoberiem nukleovú kyselinu, najčastejšie DNA a aplikujem ju do buniek pacienta. Ten problém je, že tu nukleová kyselina DNA je veľká a nedostane sa cez membránu tých buniek a treba ju tam nejako dostať. V prírode existujú také vektory, ktoré prenášajú svoju DNA do buniek a volajú sa vírusy. Jeden z najúspešnejších je práve vektor, ktorý sa vytvoril práve z HIV vírusu."

Stephan Grupp, lekár, člen výskumného tímu (preklad z angličtiny): „Liečbu sme testovali v 11 krajinách sveta vrátane Únie, aby sme videli výsledky v rôznych prostrediach. Boli to mladí vysoko rizikoví pacienti. Úspešnosť liečby bola 82,5 %."

Veronika Cifrová Ostrihoňová: „Klinické štúdie vyšli a liečbu, ktorá stojí 300 tisíc dolárov, schválili v Spojených štátoch. Jej výrobcovia už čoskoro chcú žiadať o registráciu aj v Európske únii."

Peter Celec: „Samozrejme je na zváženie, že či sa to dostane ku každému pacientovi s danou chorobou. Ale tie perspektívy sú každopádne dobré."

Veronika Cifrová Ostrihoňová: „Kedy a či vôbec sa tento typ génovej terapie dostane aj k našim pacientom je zatiaľ otázne. Podľa Petra Celeca však liečba leukémie všeobecne robí obrovské kroky vpred. Doba prežívania pacientov sa totiž za posledných 20 rokov výrazne predĺžila. Veronika Cifrová Ostrihoňová, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač