Kvalita slovenských vôd

03. 07. 2017

Hygienici priniesli aktuálne výsledky rozboru kvality vody na našich kúpaliskách aj prírodných vodných plochách.

 logo TV Markíza(01. 07. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 12/29; Henrieta Hajtová; Dušan Tokarčík/Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Letné horúčavy nás ťahajú ochladiť sa do vody. V niektorých prípadoch to ale môže byť spojené so zdravotným rizikom."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Hygienici priniesli aktuálne výsledky rozboru kvality vody na našich kúpaliskách aj prírodných vodných plochách."

Dušan Tokarčík, redaktor: „Pred miliardou rokov ovládali našu planétu a vytvorili atmosféru Zeme. Teraz sú zodpovedné za vyrážky, hnačky, alergie, či dokonca poškodenie pečene. Sinice už zničili nejednu vodnú nádrž a mnohých poslali do nemocnice."

Zuzana Drobová, hovorkyňa RÚVZ: „Najväčším problémom podľa našich hygienikov bývajú samozrejme sinice, premnoženie tohto vodného kvetu."

Dušan Tokarčík: „V Košiciach s nimi už tretí rok bojujú originálnym spôsobom. Podujal sa na to liečiteľ jazier, profesor Maršálek. Do vody vypustili látku, ktorú sinice neznesú."

Blahoslav Maršálek, biológ, Akadémia vied ČR: „Ta látka vlastně je flokulační, udělá vločky a ona se sbalí do té vločky, té sinici a strhne ji ke dnu."

Dušan Tokarčík: „Potrvá zhruba 10 hodín, kým táto loď obide celé jazero a vypustí špeciálnu látku, ktorá doslova vyhladuje všetky sinice."

Blahoslav Maršálek: „My je nehubíme, my je opravdu jenom přiskrcujeme."

Dušan Tokarčík: „Nie je to však lacné. Mesto za 3 roky minulo na revitalizáciu jazera bezmála štvrť milióna eur a v projekte budú pokračovať aj na budúci rok. Je to však efektívne?"

Jozef Marko, hovorca košického magistrátu: „Regionálny úrad verejného zdravotníctva sprístupnil túto vodnú plochu ako zdravotne nezávadnú. Chceli by sme to dokončiť naozaj tak, aby v tom roku 2018 tá voda bola optimálna."

Dušan Tokarčík: „Už 3 dni po aplikácii látky je voda priehľadnejšia a na pohľad čistejšia. Za nás ju otestoval Stano."

Stano: „V podstate to isté, nevidím žiadne zmeny."

Dušan Tokarčík: „Nebojíte sa kúpať? Lebo je tu problém so sinicami na jazere."

Stano: „Áno, to bolo veľakrát, ale nebojím sa kúpať. Prečo?"

Dušan Tokarčík: „Nemali ste nikdy zdravotné problémy?"

Stano: „Nie, z vody nie."

Dušan Tokarčík: „A zdravotné problémy podľa hygienikov nehrozia ani tým, ktorí sa rozhodnú okúpať v ďalších, už otestovaných lokalitách. Ich zoznam nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva."

Zuzana Drobová: „Vyhovujúca voda bola na 15 prírodných kúpaliskách a na 29 prírodných vodách s neorganizovanou rekreáciou."

Dušan Tokarčík: „Aj keď nie všetky výsledky boli na výbornú, kúpanie nikde nezakázali. Človek sa však niekedy musí rozhodnúť aj sám za seba, či do vody vstúpi alebo nie."

Zuzana Drobová: „Samozrejme keď vidíme, že tá voda je príliš zelená a zakalená, tak jednoducho radšej nevstupovať do takejto vody."

Dušan Tokarčík: „Henrieta Hajtová a Dušan Tokarčík, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Výborná kvalita vody v európskych lokalitách určených na kúpanie nie je náhodou

Tlač