Minister školstva preverí hodnotenia projektov

14. 07. 2017

Rektori najvýznamnejších univerzít v SR a Slovenská akadémia vied spochybňujú transparentnosť hodnotenia projektov v tristomiliónovej výzve pre dlhodobý strategický výskum. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan preto preverí proces hodnotenia projektov a plnenie kritérií subjektami, ktoré sa do výzvy prihlásili.

Rozhlasová stanica Slovensko - logo(12. 07. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 1/15; Laura Kellöová, Oto Görner)

Oto Görner, moderátor: „Minister školstva preverí hodnotenia projektov v tristomiliónovej výzve pre dlhodobý strategický výskum. Reaguje tak na rektorov najvýznamnejších univerzít a Slovenskú akadémiu vied, ktorí spochybňujú transparentnosť hodnotenia, keďže ani jeden z ich projektov v súťaži neuspel. V predbežnom zozname úspešných sú tak zrejme súkromné firmy a konzorciá."

Laura Kellöová, redaktorka: „Investovať do zmien v diagnostike aj liečbe rakoviny, taký bol jeden zo zámerov projektu, na ktorý si peniaze žiadala Univerzita Komenského v Bratislave. Ani ona, ani ďalších sedem popredných výskumných univerzít a ani Slovenská akadémia vied so svojimi projektami však neuspeli. Ministerstvo školstva tak zrejme tristomiliónový balík predbežne schválilo desiatke projektov súkromných firiem a konzorcií. Šéf rezortu Peter Plavčan po výhradách rektorov sľúbil, že hodnotenie preverí."

Peter Plavčan, minister školstva (nom. SNS): „Pozriem sa podrobnejšie na proces hodnotenia a takisto aj na plnenie kritérií jednotlivými subjektami, ktoré sú v predbežnom zozname, ktorí sa prihlásili do tejto výzvy."

Laura Kellöová: „Výzva ešte nie je ukončená. Ktorých desať projektov rezort predbežne schválil a peniaze im odklepol, tak rektori nevedia. Zaskočilo ich však, že medzi víťazmi nie je ani jedna ich škola. Pavol Sovák z košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika."

Pavol Sovák, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika Košice: „Nič excelentnejšieho v predchádzajúcom období ako univerzitné vedecké parky neboli. Preto naša prirodzená otázka: Ako je možné, že dlhodobý strategický výskum sa nebude realizovať prostredníctvom projektov v univerzitných vedeckých parkoch?"

Laura Kellöová: „Rektori preto chcú nielen preveriť hodnotenia, ale rovno ich zrušiť. Karol Mičieta z Univerzity Komenského priblížil jednu z požiadaviek na ministra."

Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského: „Aby akékoľvek projekty posudzovali ľudia, ktorí tým projektom rozumejú, sú nezávislí a vedia, čo v tom projekte je napísané. Vzhľadom na výsledky, ktoré zatiaľ sú na tabuľkách, sa nám zdá, že ešte tých kvalifikovaných tam je dosť málo."

Laura Kellöová: „Ako komisia dospela k takýmto bodovým hodnoteniam, bude Peter Plavčan vysvetľovať nielen rektorom, ale zrejme aj viacerým poslancom. Veronika Remišová z OĽaNO-NOVA ministra vyzvala, aby prideľovanie eurofondov prišiel objasniť na najbližšiu schôdzu výboru pre vzdelávanie."

Oto Görner: „A k téme sa vráti aj Peter Hanák v relácii K veci po Rádiožurnále."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy, Iné

Tlač