Prezident Andrej Kiska čaká na kroky ministra Petra Plavčana

20. 07. 2017

Rektori najväčších výskumných univerzít sa pred týždňom stretli s ministrom školstva Petrom Plavčanom. Žiadali ho, aby preskúmal projekty, ktoré boli zamietnuté. Zatiaľ sa tak nestalo. Prezident Andrej Kiska počas návštevy SAV povedal, že bude pozorne sledovať túto situáciu a očakáva, že minister školstva vo veľmi blízkej dobe k tomu zaujme stanovisko.

Televízna stanica STV 1 - logo(19. 7. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 8/26; Kristián Čekovský, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Prezident Andrej Kiska očakáva, že minister školstva rýchlo vyrieši sporné rozdeľovanie eurofondov na strategický výskum. Povedal to počas návštevy Slovenskej akadémie vied. Univerzity ani akadémia neuspeli s projektmi vo výške za takmer tristo miliónov eur, úspešné boli zrejme len súkromné firmy. Podľa univerzít aj akadémie vied je hodnotenie projektov netransparentné. Minister Peter Plavčan odkazuje, že problém rieši."

Kristián Čekovský, redaktor: „Rektori najväčších výskumných univerzít sa s ministrom školstva Petrom Plavčanom stretli ešte pred týždňom. Žiadali ho, aby preskúmal projekty, ktoré boli zamietnuté. Minister im sľúbil, že to urobí, no zatiaľ sa tak nestalo."

Andrej Kiska, prezident SR: „Očakávam, že minister školstva vo veľmi, veľmi blízkej dobe k tomu zaujme stanovisko a budem veľmi pozorne túto situáciu celú sledovať."

Kristián Čekovský: „Stále nie je jasné, kto a na základe čoho projekty hodnotil. Ministerstvo školstva tvrdí, že detaily výzvy ukáže až po jej skončení. Kedy minister zverejní výsledky kontroly, sme sa nedozvedeli ani dnes."

Ivana Skokanová, hovorkyňa ministerstva školstva: „Keď bude kontrola ukončená, tak samozrejme o tom budeme informovať. Zatiaľ nie je stanovený nejaký presný termín."

Kristián Čekovský: „Kto peniaze dostane, zatiaľ nie je jasné, pretože ministerstvo zverejnilo len neschválené žiadosti. Univerzita Komenského napríklad nedostala štyridsať miliónov eur na výskum nádorových ochorení a neuspelo ani niekoľko projektov zo Slovenskej akadémie vied. Rektori o kvalite svojich projektov nepochybujú."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Optimálne riešenie je, aby sme vrátili dôveru tomu vyhodnocovaciemu procesu a aby teda sa naozaj ukázalo objektívne, že mnohí, ktorí si podali tie projekty z prostredia univerzít alebo akadémie, predsa len majú šancu uspieť v tomto."

Kristián Čekovský: „Či sú projekty Slovenskej akadémie vied a univerzít lepšie ako tie, ktorým boli peniaze priklepnuté, sa zatiaľ povedať nedá, pretože ich nie je možné porovnať. Rektori však tvrdia, že ak sa k peniazom nedostanú, vláda nesplní záväzok z programového vyhlásenia, v ktorom sľúbila, že do školstva pritečie o dve miliardy eur viac."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač