Spustili súťaž o Národnú cenu za dizajn 2017

06. 07. 2017

Profesionálni dizajnéri, študenti, alebo aj výrobcovia sa môžu v týchto dňoch prihlásiť do súťaže Národná cena za dizajn 2017. V tomto roku sa sústredí na produktový dizajn. Štrnásty ročník súťaže vyhlásilo Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s ministerstvom kultúry.

logo Televíznej stanice STV 1(05. 07. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 17/26; Patrícia Pružinská/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Profesionálni dizajnéri, študenti, alebo aj výrobcovia sa môžu v týchto dňoch prihlásiť do súťaže Národná cena za dizajn 2017. V tomto roku sa sústredí na produktový dizajn. Štrnásty ročník súťaže vyhlásilo Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s ministerstvom kultúry."

Patrícia Pružinská, redaktorka: „Produktový dizajn je všetko čo človeka obklopuje a bez čoho si možno nevie predstaviť život. Povedala šéfka Slovenského centra dizajnu Mária Rišková."

Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu: „V súťaži Národná cena za dizajn budeme mať nábytok, budeme mať módny dizajn, budeme tam mať rôzne predmety, ale aj dopravné prostriedky, možno aj nejaké väčšie realizácie, ale aj koncepty."

Maroš Schmidt, vedúci a kurátor Slovenského múzea dizajnu: „Ide o súťaž profesionálneho dizajnu v podstate a študentského profesionálneho dizajnu, takže môžu sa prihlásiť dizajnéri, ktorí sú buď profesionáli, alebo študujú dizajn, alebo sú to firmy, alebo výrobcovia, klienti, ktoré oslovili dizajnéra zo Slovenska profesionálneho a prihlásia tento výrobok."

Patrícia Pružinská: „Národná cena za dizajn sa na produktový dizajn zameriava každý druhý rok. Strieda sa so zameraním na dizajn komunikačný. Do tohto ročníka môžu dizajnéri prihlásiť svoje práce z rokov 2015 a 2016. Prihlasovať sa dá iba online do sedemnásteho júla. Naposledy súťažilo v produktovom dizajne vyše stodvadsať prác."

Lenka Sršňová, odevná dizajnérka: „Myslím si, že dizajnéri by sa mali prihlásiť do Národnej ceny za dizajn práve pre viditeľnosť, ktorú im táto platforma ponúka a je to vlastne aj medzinárodná porota, ktorá produkty hodnotí. Čiže naozaj tí najlepší majú možnosť vystavovať, majú možnosť prezentovať tú prácu aj v médiách."

Patrícia Pružinská: „Diela finalistov si bude môcť verejnosť pozrieť tu v podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave na jeseň tohto roku. Mená víťazov sa dozvie v októbri."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
súťaže, dizajn

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač