Štát zrejme zasiahne do študijných odborov

03. 07. 2017

Na stredných odborných školách štát zrejme zasiahne do študijných odborov. Je potrebné podporiť študijné odbory, ktoré sú perspektívne z pohľadu vývoja nášho hospodárstva a ich absolventi si dokážu nájsť prácu, na ktorú sa pripravovali štúdiom.

logo Televíznej stanice STV 1(29. 06. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/27; Rita Fleischmanová /Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Štát zrejme zasiahne do študijných odborov na stredných odborných školách. Po dnešnom rokovaní Rady solidarity to povedal premiér Robert Fico. Podľa neho neprípustné, aby v čase nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily školy naďalej produkovali tisícky absolventov nepotrebných pre trh práce. Chýbajúcich ľudí by mala firmám pomôcť získať aj jesenná amnestia na exekúcie či výstavba nájomných bytov v regiónoch, kde je najviac investorov."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „Na nedostatok kvalifikovaných zamestnancov Slovensko podľa premiéra nie je pripravené. Časť chýbajúci ľudí by zamestnávatelia mohli získať po amnestii exekúcií. Vláda ju chystá na jeseň. Podľa odhadov by po vyriešení tohto problému mohlo prísť do firiem až 40-tisíc pracovníkov."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): „Tu je skupina ľudí, ktorá je pod ťarchou niekedy možno veľkého počtu malých exekúcií a títo ľudia sú nezamestnateľní, pretože akonáhle by išli do pracovného pomeru, okamžite by exekútori na nich skočili."

Rita Fleischmanová: „Vláda zvažuje zvýšenie príspevku na presťahovanie za prácou, ale chce prísť aj s návrhom na výstavbu nájomných bytov v regiónoch, kde je najviac investorov. Za najrýchlejšie riešenie všetci sociálni partneri označujú dovoz kvalifikovaných ľudí zo zahraničia."

Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu: „Tam pravdepodobne žiadne iné riešenie efektívne krátkodobé neexistuje, len otvoriť pracovný trh. Tie podmienky sú jednoznačne dané, musia to byť kvalifikovaní pracovníci a musia mať také isté podmienky ako majú naši, čiže tá sociálna rovnováha musí byť zabezpečená, aj keď možno niekedy to tak nevyzerá."

Rita Fleischmanová: „S tým, že majú problém odborári, ktorí dovoz zamestnancov neodmietajú."

Jozef Kollár, prezident Konfederácia odborových zväzov SR: „Nám to bude komplikovať aj kolektívne vyjednávanie o kolektívnych zmluvách, pretože sme o tom presvedčení, že ľudia z tretích krajín môžu pracovať aj za nižšie mzdy ako naši zamestnanci."

Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR: „Sme vždy deklarovali sme proti sociálnemu dumpingu a chceme rovnaké pracovné podmienky pre zamestnancov našich a samozrejme aj tých, ktorí sú zo zahraničia, pretože firmy, ktoré platia všetky náležitosti, ktoré majú zo zákona pre zamestnancov, tak by boli v nevýhode voči všetkým ostatným, ktorí by porušovali tieto náklady."

Rita Fleischmanová: „Ministerstvá už podnikli prvé kroky, aby sa zdĺhavý proces povolení na dovoz zamestnancov z tretích krajín urýchlil."

Ján Richter, minister práce (Smer-SD): „To, na čom my máme záujem, aby sme išli spôsobom, že príklad – dovezme 5000 Ukrajincov a nech sa na tom trhu práce o nich zamestnávatelia pobijú. No výsledok by bol asi taký, že možno tisíc by sa uplatnilo a štyritisíc, prepáčte za ten výraz, by sa nám motalo po tých uliciach a robilo zle."

Rita Fleischmanová: „S konkrétnejšími návrhmi na riešenie nedostatku pracovnej sily by mali sociálni partneri aj vláda prísť na jeseň. Rada solidarity by sa mala stretnúť začiatkom septembra."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač