Veda pre prax

14. 07. 2017

Je zbytočné robiť vedu, ak sa jej poznatky nedajú využiť v praxi, tvrdia to v košických a prešovských akademických kruhoch, kde pred troma rokmi začali pracovať na založení univerzitného vedeckého parku. Pred rokom začal naplno fungovať a hoci podľa mnohých je ho ešte priskoro hodnotiť, už prináša prvé úspechy.

logo Televíznej stanice TA 3(13. 07. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 15/22; Jozef Slivenský/Zuzana Straková Wenzlová, Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor: „Je zbytočné robiť vedu, ak sa jej poznatky nedajú využiť v praxi, tvrdia to v košických a prešovských akademických kruhoch, kde pred troma rokmi začali pracovať na založení univerzitného vedeckého parku. Pred rokom začal naplno fungovať a hoci podľa mnohých je ho ešte priskoro hodnotiť, už prináša prvé úspechy."

Jozef Slivenský, reportér TA 3: „Nápadov, ako by mohli nové vedecké poznatky zamiešať karty aj vo svete majú na košických a prešovských univerzitách dosť. Ich autorom možno chýba odvaha zariskovať, alebo jednoducho nemajú dosť prostriedkov na realizáciu svojich nápadov. V Košiciach preto vymysleli univerzitný vedecký park Technikom, spoločný projekt UPJŠ, Technickej univerzity a Prešovskej univerzity."

Gabriel Semanišin, dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach: „To, čo my tu sme skoncentrovali, je nielen základný výskum, ale aj niekoľko projektov, ktoré sú také, že buď už teraz alebo v budúcnosti by mali by mali mať uplatnenie v praxi."

Jozef Slivenský: „Dekan Prírodovedeckej fakulty je napríklad hrdý na tím, ktorý vyvíja videkonferenčný systém. Pretransformoval sa na start‑up, ktorý napokon kúpil americký investor. Vzápätí sa tu však vyformoval ďalší tím, ten zlepšuje počítačovú bezpečnosť."

Gabriel Semanišin: „Máme tam vlastne prvý reálny študentský start‑up, ktorý získal niekoľko ocenení, dostali sa aj na medzinárodné prehliadky, takže to je čosi také, čo v tejto chvíli je asi najatraktívnejšie aj pre investorov."

Jozef Slivenský: „Úspechy však žnú aj o poschodie nižšie, v centre interdisciplinárnych biovied, majú tu start‑up vyvíjajúci nanosenzor, ktorý dokáže vo vode detegovať aj veľmi nízke množstvo pesticídov."

Daniel Jancura, vedúci Katedry biofyziky, UPJŠ: „Ak by sme dokázali naozaj veľmi efektívne a rýchlo detegovať pesticídy pri nízkych koncentráciách vo vode, malo by to naozaj celosvetový dopad."

Pavol Sovák, rektor UPJŠ v Košiciach: „My snívame nie o jednom takomto start‑upe, kde sa teraz nachádzame, ale chceme mať tu vedecké inkubátory, a tak ďalej a toto je realitou, ktorú jednoducho univerzita chce dosiahnuť."

Peter Plavčan, minister školstva: „Budeme na tejto myšlienke spoločne s vedením univerzity ďalej pracovať a ja sa domnievam, že to prinesie aj tak isto veľmi široký európsky, svetový kontext. Ja som tu videl doktorandov, postdoktorandov z prakticky celého sveta."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedecké parky

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač