Vysoké školy, SAV a firmy už mali mať na účtoch peniaze na základný a aplikovaný výskum

19. 07. 2017

Vysoké školy, Slovenská akadémia vied a firmy už mali mať na účtoch peniaze na základný a aplikovaný výskum. Dostávajú ich prostredníctvom Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Ide takmer o 13 miliónovo eur na projekty s víziou z posledných troch rokov, ktoré už mali mať riešitelia na svojich účtoch.

logo Rozhlasovej stanice Slovensko(18. 07. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 3/16; Katarína Ottová/Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Vysoké školy, Slovenská akadémia vied a firmy už mali mať na účtoch peniaze na základný a aplikovaný výskum. Dostávajú ich prostredníctvom Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Ide takmer o 13 miliónovo eur na projekty s víziou z posledných troch rokov, ktoré už mali mať riešitelia na svojich účtoch."

Katarína Ottová, redaktorka: „Celkom zaplatená je výzva z roku 2013. To sú projekty, ktoré sa financujú od 1. júla 2014 a skončia sa tento rok. Školám, Slovenskej akadémii vied i formám, ktoré v súťaži uspeli, však chýbajú peniaze na projekty výziev z rokov 2014 a 2015. Na projekty z výzvy roku 2016 ešte nie sú celkom uzatvorené ani zmluvy na projekty. Celkovo nie je u riešiteľov takmer 13 miliónov eur. O probléme, že Agentúre na podporu výskumu a vývoja chýbajú peniaze sme informovali už koncom mája. Šéf rezortu Peter Plavčan vtedy sľúbil, že riešitelia projektov svoje peniaze dostanú včas. Dnes rezort hovorí, že situáciu rieši. Hovorkyňa Ivana Skokanová."

Ivana Skokanová, hovorkyňa ministerstva školstva: „Pán minister v tomto smere aktívne koná. Hľadáme možnosti ako upraviť rozpočet APVV pre rok 2017 tak, aby sme splnili všetky zmluvné nároky, aby bola zachovaná kontinuita projektov."

Katarína Ottová: „Peniaze na staršie projekty by teda riešitelia mali dostať ešte tento mesiac. To sa ale netýka nových projektov z výzvy v roku 2016. Hovorí predseda predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja Jozef Masarik."

Jozef Masarik, predseda predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja: „Dostanú finančné prostriedky začiatkom augusta, čo je o mesiac neskôr, ako je začiatok riešenia projektu, pretože projekty z výzvy 2016, začínajú byť v riešení od 1. júla. Budú mať ale tú výhodu, že v porovnaní z minulými rokmi nemusia sa tie prostriedky vyčerpať do konca roka, ale môžu sa čerpať do konca marca budúceho roku."

Katarína Ottová: „Jozef Masarik dodáva, že ak riešitelia peniaze v auguste skutočne dostanú, veľké vysoké školy mesačný sklz utiahnu. Problém, ale môžu mať inštitúcie, ktoré nemajú dostatočné rezervné zdroje, napríklad neziskové organizácie, ktoré robia výskum."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
projekty

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač