Výzvy financované z eurofondov preverí viac kontrol

27. 07. 2017

Výzva na podporu dlhodobého výskumu a vývoja ešte nie je uzavretá. Neúspešní uchádzači už ale dostali zamietavé rozhodnutia. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan uviedol, že výzva nie je nastavená na to, aby dostali prioritne finančné prostriedky tí, ktorí výskum robili v minulosti.

Televízna stanica TA 3 - logo(26. 07. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 2/19; Lucia Lukušová, Daniela Piršelová, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Dve výzvy financované z eurofondov, ktoré majú zlepšiť výskum, vývoj a inovácie prejdú viacerými kontrolami. Nariadil to minister školstva. Jednu z nich má preveriť aj Európska komisia. Minister Plavčan tak reagoval na opozíciu, ktorá kritizovala dotácie pre malé firmy bez výskumných kapacít. Nespokojní boli aj rektori slovenských univerzít a Slovenská akadémia vied, ktoré neuspeli s projektami s väčšinovým podielom."

Lucia Lukušová, redaktorka: „O viac ako polmiliardový balík z eurofondov zabojovali podnikatelia, univerzity a Slovenská akadémia vied. Osem slovenských univerzít dostalo zamietavú odpoveď na svoje projekty, v ktorých mali mať väčšinový podiel."

Pavol Sovák, rektor UPJŠ v Košiciach (nakrútené 12.7.2017): „To nie je o tom, že tie parky neprežijú, pokiaľ by takýto projekt nebol, ale toto je presne to, čo sa od nás očakávalo, že sa budeme prirodzene so všetkými partnermi uchádzať a preukážeme tú excelenciu."

Peter Plavčan, minister školstva, vedy, výskumu a športu: „Výzva nie je nastavená na to, aby dostali prioritne finančné prostriedky tí, ktorí výskum robili v minulosti. Táto výzva je nastavená aj na to, aby sa podporovalo partnerstvo a zároveň, aby do výskumu vstupovali aj ďalší."

Lucia Lukušová: „Výzva na podporu dlhodobého výskumu a vývoja ešte nie je uzavretá. Neúspešní uchádzači už ale svoje zamietavé rozhodnutia dostali. Opozícii sa zase nepozdávajú víťazi z uzavretej výzvy pre podnikateľov. Milióny sa ušli aj menším spoločnostiam, ktoré vraj s výskumom nemajú skúsenosti."

Veronika Remišová, poslankyňa NR SR (OĽaNO Nova): „Napríklad výskumný projekt za 25 miliónov eur, ktorého cieľom bolo zabezpečenie trvalej udržateľnosti oceliarskeho priemyslu na Slovensku. Tento projekt hodnotil lekár kardiológ."

Peter Plavčan: „Hodnotitelia boli vybratí na základe otvorenej výzvy, ktorá trvala dlhšie ako rok. Každý predkladal CV, každý predkladal prehľad publikačnej činnosti, takisto aj referencie a podľa týchto boli vybratí."

Lucia Lukušová: „Kritériá hodnotenia boli schválená Radou výskumnej agentúry v roku 2015. Na základe vzniknutých podozrení si na obe výzvy posvietia viaceré inšpekcie. Najvyšší kontrolný úrad, sekcia štrukturálnych fondov a Európska komisia."

Peter Plavčan: „Nechajme odborníkov robiť, akonáhle sa zistia nejaké pochybenia, budem rozhodne konať."

Lucia Lukušová: „Výsledky vnútornej kontroly ministerstva školstva by mali byť známe koncom augusta. Opozícia zbiera podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce ministra odvolať z funkcie. Peter Plavčan dôvod na odstúpenie nemá."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač