25. rokov od dohody o rozdelení Československa

28. 08. 2017

Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa v brnianskej vile Tugendhat definitívne rozhodlo o rozdelení Československa. Hlavnými aktérmi dohody boli Václav Klaus a Vladimír Mečiar.

logo: Rozhlasová stanica Slovensko(26. 08. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 3/10; Zoltán Rácz / Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa v brnianskej vile Tugendhat definitívne rozhodlo o rozdelení Československa. Hlavnými aktérmi dohody boli Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Hoci by vtedy podľa prieskumov občania v referende rozdelenie krajiny zrejme nepodporili, názory politikov a odborníkov sa prikláňajú k tomu, že vznik samostatných štátov Česka a Slovenska bol nevyhnutný. Jednoznačne sa však dá povedať, že vzťahy medzi oboma národmi sa po rozdelení paradoxne zlepšili."

Zoltán Rácz, redaktor: „Keď išli obe delegácie 26. augusta 1992 do vily Tugendhat v Brne rokovať o možnosti budúcej spoločnej existencie Slovákov a Čechov,medzi členmi delegácií, ako neskôr niektorí priznali, sa už žartovalo o tom či nebude v ten deň osud spoločného štátu spečatený. O niekoľko hodín sa žart premenil na realitu a na druhý deň ráno už šéf ODS Václav Klaus, aj predseda HZDS Vladimír Mečiar na svojich tlačovkách oznamovali, že sa na budúcom spoločnom štáte nedohodli a od 1. januára 1993 pôjdeme ďalšou cestou samostatne."

Vladimír Mečiar, predseda HZDS: „Navrhovali sme nezačnime rokovať o tom spoločný štát áno či nie, pretože rokovanie nepovedie nikde, začnime rokovať spoločný záujem Čechov, spoločný záujem Slovákov, to je trošku iný prístup."

Václav Klaus, predseda ODS: „Ukázalo sa, že HZDS nejde o spoločný štát."

Zoltán Rácz: „Hoci sa prvýkrát o rozdelení veľmi jasne hovorilo až po stretnutí Klausa a Mečiara v Brne, Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV pripomína, že politici oboch krajín už vlastne na rozdelení pracovali mesiace predtým."

Juraj Marušiak, Ústav politických vied SAV: „Nemyslím si, že toto stretnutie bolo až také jednoznačné prelomové s ohľadom na všetky tie udalosti, ktoré prebiehali predtým, aj s ohľadom na prijatie programového vyhlásenia federálnej vlády, počítalo už s možnosťou rozpadu Československa na dva samostatné štáty."

Zoltán Rácz: „Podľa politológov sa dnes ťažko určuje, ktorá strana väčšmi prispela k tomu, že sa Československo rozdelilo. Svetozár Krno z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre si myslí, že vznik samostatných štátov na národných princípov bol nevyhnutný."

Svetozár Krno, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre: „To bolo kdesi aj mimo nášho vedomia a politikov, občanov, že k tomu zákonite raz musí prísť. A to, čo sa dialo v auguste, to bolo vlastne len čosi dovŕšenie a hľadal sa nejaký spôsob ako k tomu rozdeleniu čo najkultivovanejšie dospieť."

Zoltán Rácz: „Politológ dodáva, že rozdelenie po pôvodne plánovanom referende by určite málo väčšiu legitimitu a dodnes vníma časť verejnosti nekonanie referenda ako krivdu. Podľa vtedajších prieskumov by totiž československá verejnosť rozpad spoločnej krajiny pravdepodobne neodobrila."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
politické vedy

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač