Akčný plán na prideľovanie peňazí z EÚ

14. 08. 2017

Úrad Petra Pellegriniho, ktorý na eurofondy pod palcom, na jeseň chystá akčný plán, mal by pomôcť tomu, aby verejnosť získala ešte lepší prehľad o procese hodnotenia eurofondových projektov a prideľovaní peňazí.

 logo Televíznej stanice STV 1(12. 08. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/25; Katarína Jánošíková / Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vláda by mala v najbližších mesiacoch spustiť akčný plán, ktorý viac odhalí rozhodovanie o eurofondoch. Podľa znalcov v tejto oblasti Slovensko malo doteraz relatívne dobré zákony, čo však nezabránilo škandálom. Problémom je prax. Pochybné procesy pri eurofondoch na vedu sa stali jednou z príčin koaličnej krízy."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Viac informácií pre verejnosť, vyššia transparentnosť pri prideľovaní eurofondov. Asi takto by mala fungovať rovnica verejnej kontroly procesov rozdeľovanie európskych peňazí. Zmeny v zákone k tomu smerujú, úrady sú otvorenejšie od júna a ďalší pokrok by mal prísť aj v januári. Podľa niektorých odborníkov sa však nič nezmení, lebo úrady už teraz ponúkajú dáta aj nad rámec zákona."

Matej Hruška, Nadácia Zastavme korupciu: „Už dnes sa na Slovensku o eurofondoch zverejňuje pomerne veľa dát a v porovnaní s minulosťou aj v porovnaní s inými krajinami vieme celkom dobre sledovať, že kam tie eurofondy na Slovensku idú."

Janka Burdová, hovorkyňa Úradu predsedu vlády pre investície: „Takzvané otvorené dáta o eurofondoch v programovom období 2014 až 2020 spravované prostredníctvom informačného systému sú prístupné všetkým. Využívajú ho napríklad Národná banka Slovenska, Inštitút finančnej politiky, Úrad vlády a iné, ako aj fyzické osoby."

Katarína Jánošíková: „Pravidlá sú dobré, prax zlá. Hovorí to aj Európska komisia. V prípade škandálu s eurofondami pre vedu peniaze stopla. Hodnotenia výziev teraz musí Slovensko vysvetľovať. Odborník hovorí, že nejasné procesy sú u nás bežné."

Ivan Kuhn, analytik, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika: „Ten proces hodnotenia projektov nie je transparentný. Už sú zverejňované výzvy, ale po tom ako prebieha to hodnotenie, to zostáva do značnej miery utajené."

Katarína Jánošíková: „Niektoré ministerstvá napríklad stále ignorujú, že by mali zverejňovať mená všetkých hodnotiteľov žiadostí o eurofondy. Chýbajú aj hodnotiace hárky a práve tie sú dôležité. V nich zhodnotitelia odôvodňujú prečo a ako sa rozhodovali."

Matej Hruška: „Ľudia, ktorí dnes dokáže ten eurofondový systém a politické pozadie využiť a sú dostatočne v úvodzovkách šikovní, tak tí si tieto mená zistia, ale my ako verejnosť nemáme tieto páky a jediné na čo sa môžeme spoľahnúť je, že sa takéto pravidlo zavedie."

Katarína Jánošíková: „Navyše sa nestíha. Slovensko je v eurofondovom ... dva roky dozadu. Pocítiť to môžu aj vedecké inštitúcie, ktorým peniaze na výskum zatiaľ na účet neprídu, a potom zas bude hroziť, že ich nestihnú vyčerpať."

Ivan Kuhn: „Keď tie projekty začnú až v roku 2018 a to sú dlhodobé projekty na 2, 3, možno aj viac rokov, tak už naozaj sa dostaneme na hranicu."

Matej Hruška: „Tak aj ministerstvá a riadiace orgány sa snažia možno uprednostniť rýchlosť vybavovania iných žiadostí a rýchlosť sprocesovania pred nejakou kvalitou."

Katarína Jánošíková: „Úrad Petra Pellegriniho, ktorý na eurofondy pod palcom, na jeseň chystá akčný plán, mal by pomôcť tomu, aby verejnosť získala ešte lepší prehľad o procese hodnotenia eurofondových projektov a prideľovaní peňazí."

Ľubomír Bajaník: „K reportáži konkrétnejšie čísla. Už je polovica roka 2017 a na obdobie 2014 až 2020 Slovensko vyčerpalo len 6 a pol percenta zdrojov z eurofondov. Údaje z konca mája 2017. Premenené na sumy, z balíka 15 a pol miliardy sa na Slovensku minula len vyše miliarda eur. Najúspešnejší je program rozvoja vidieka, najhorší efektívna verejná správa. To sú už zaplatené projekty, no a zazmluvnených projektov malo Slovensko ku koncu mája predsa len viac, vyše 23 % z celkovej sumy. Operačný program Technická pomoc je na tom najlepšie, najhoršie výsledky mal koncom mája 2017 program Výskum a inovácie, ktorý sa v poslednom čase skloňuje najčastejšie. Operačným programom prvýkrát hrozí krízové riadenie, takzvaná nútená správa. Ide o prípady, keď sa neplnia plány. Prvé vyhodnocovanie sa uskutoční začiatkom roka 2018."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
projekty

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač