Dokedy môžu vedci čakať na európske peniaze

11. 08. 2017

Európska komisia stopla eurofondy pre vedu a výskum. Podľa odborníka na eurofondy hrozí, že peniaze nestihneme vyčerpať.

logo Televíznej stanice STV 1(10. 08. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 3/26; Katarína Jánošíková /Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Podozrenia pri prerozdeľovaní eurofondov vo svojich výročných správach pravidelne naznačovala Slovenská informačná služba, politici však na upozornenia výraznejšie nereagovali. Megaškandál s eurofondmi pre vedu a výskum bude teraz preverovať aj polícia. Na vysvetlenie stále čaká Európska komisia, no a vedecké inštitúcie zase čakajú na peniaze. Podľa odborníka na eurofondy hrozí, že peniaze nestihneme vyčerpať."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Kým sa koaliční partneri dohadujú, ako bude ďalej vyzerať ich vládnutie, inštitúcie mohli pracovať na svojich výskumoch. Európske peniaze im však Komisia stopla a každý vedec, hoci už má peniaze prisľúbené, si teraz dvakrát rozmyslí, či s projektom začne alebo nie."

Ivan Kuhn, analytik, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika: „Asi nepôjde do rizika, že začne realizovať projekt, minie nejaké peniaze, a potom mu to nebude preplatené.

Katarína Jánošíková: „Ťah je na slovenských orgánoch. Kým podozrivé postupy pri eurofondoch nevysvetlia, peniaze na vedu nepotečú."

Jana Capello, hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku: „Komunikácia medzi slovenskými orgánmi a Európskou komisiou stále prebieha, a preto je aj teraz predčasné špekulovať, koľko tento proces bude trvať."

Ivan Kuhn: „Európska komisia buď povie, že je spokojná s odpoveďou Ministerstva školstva a súhlasí s tým, aby teda tie projekty boli realizované, alebo odmietne, pošle vlastnú kontrolu. Tá kontrola, kým skontroluje tie dokumenty, ktoré sú v slovenskom jazyku, ktoré tiež treba preložiť, to môže trvať tiež týždne a mesiace."

Katarína Jánošíková: „Skončiť to môže aj úplným zrušením štyroch podozrivých výziev, všetky procesy by tak odštartovali odznova. Tri mesiace na prihlásenie, čas na hodnotenie projektov, čas, kým peniaze prídu na účty, spolu aj celý rok. Operačný program Výskum a inovácie trvá do roku 2020."

Ivan Kuhn: „Keď tie projekty začnú až v roku 2018 a to sú dlhodobé projekty na dva, tri, možno aj viac rokov, tak už naozaj sa dostaneme na, na hranicu."

Katarína Jánošíková: „Komisia sa ponáhľať nebude. Kto môže stratiť, je Slovensko."

Jana Capello: „Európska komisia má jasne nastavené a stanovené postupy kontroly hospodárenia tak, aby sa celá vec skontrolovala čo najdôkladnejšie a nie čo najrýchlejšie."

Katarína Jánošíková: „Či sa podozrivé postupy dali odhaliť skôr, je otázne. Vo výročných správach ich viackrát naznačovala aj Slovenská informačná služba, správy tajných sú verejné."

Gábor Grendel, predseda Výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS: „Aj na Ministerstve školstva si tú jednu vetu mohli prečítať. A ak sa v tom našli, tak určite mali konať, to bez debaty. Ale, ak to boli zistenia charakteru určené orgánom činným v trestnom konaní, tak je podľa mňa lepšie, aby sa o nich politici nedozvedeli, pretože môžu byť jednoducho namočení do týchto prípadov."

Katarína Jánošíková: „Či sa Ministerstvo školstva venovalo podozreniam SIS, sme sa nedozvedeli. Rezort neodpovedá, minister je na dovolenke a strana SNS, ktorej je nominantom, tvrdí, že jednoducho čaká na výsledky kontrol, ktoré nariadil. O celú kauzu sa už zaujíma aj polícia a v súvislosti so štyrmi pochybnými výzvami rieši niekoľko podnetov."

Peter Hraško, riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry: „Je absolútne predčasné hovoriť o nejakom vznesení obvinenia. Tu ani momentálne nemáme konkrétne osoby, ktoré by prichádzali do úvahy aj ako podozrivé."

Katarína Jánošíková: „Polícia teraz bude zbierať dôkazné materiály, dožadovania zo zahraničia, ale aj výsluchy svedkov. Či bude vypovedať aj minister Plavčan, zatiaľ nie je jasné. No a nie je jasné ani to, či sa podarí dokázať podozrivé prerozdeľovanie.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
projekty

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač