Elektrická energia zo slnka, ktorá sa ukladá do vody

21. 08. 2017

Slnko dokáže celkom účinne vyrábať elektrickú energiu, ktorá sa dá navyše pomocou zaujímavého slovenského patentu uchovávať vo vode. Patentovaný systém od šikovných vývojárov zo Slovenska využíva jednosmerný prúd elektrickej energie z fotovoltaických panelov pre ohrev vody, vykurovanie, či dokonca pre napájanie zariadení. Toto zaujímavé technologické riešenie už zásobuje aj čerpaciu stanicu v Púchove, kde sa celá technológia zmestila na veľmi malú plochu.


 logo Televíznej stanice TA 3(20. 08. 2017; Televízna stanica TA 3; Svet technológií; 17.45; por. 5/9; ‑ /Ľubo Straka)

Ľubo Straka, moderátor: „Zemný plyn a elektrika dodávaná cez sieť. Tak to sú dve energie, ktoré nás zatiaľ držia v šachu. Nahradiť ich ešte úplne nedokážeme, ale dnes sa o to už môžeme určite pokúsiť. Zoberme si také slnko. Dokáže celkom účinne vyrábať elektrickú energiu, ktorá sa dá navyše pomocou zaujímavého slovenského patentu uchovávať vo vode. A viete čo je na tom najväčšia výhoda? Slnko vás s cenami energií nebude naťahovať a dokonca vám ani žiadnu faktúru nepošle. No a pre takéto fungovanie sa rozhodla aj jedna čerpacia stanica na Slovensku."

Redaktorka: „Patentovaný systém od šikovných vývojárov zo Slovenska využíva jednosmerný prúd elektrickej energie z fotovoltaických panelov pre ohrev vody, vykurovanie, či dokonca pre napájanie zariadení. Toto zaujímavé technologické riešenie už zásobuje aj čerpaciu stanicu v Púchove, kde sa celá technológia zmestila na veľmi malú plochu."

Daniel Lako, Logitex: „Tým, že je celý systém integrovaný v jednej nádrži, nádrž kúri, vyrába teplú vodu, a v prípade, že je prebytok energie, a nie je potrebné kúriť ako na jar, alebo v letných mesiacoch, tak do nášho systému je integrovaný menič energie, ktorý jednosmerný prúd zmení na striedavý prúd a zásobuje benzínovú stanicu vlastnou elektrickou energiou, ale v takom objeme, aby tento elektrický prúd vyrobený neprenikol do verejnej siete."

Redaktorka: „Ako sa vraví, nič nevyjde nazmar. Systém je totiž pripravený na akékoľvek ročné obdobie, a najmä čerpacia stanica dokáže jeho energiu vždy využiť."

Daniel Lako: „Pokiaľ naozaj sa nekúri na pumpe, pokiaľ nie je spotreba teplej vody na tejto konkrétnej pumpe a nie je požiadavka na odber elektrickej energie daného spotrebiča, ako je napríklad klimatizácia, alebo nejaké chladiace boxy, prebytok energie sa posunie prostredníctvom káblov do umývačky, kde treba teplú vodu na chemické reakcie, ktoré tá umývačka dnes má."

Redaktorka: „Celý proces je v podstate jednoduchý. Fotovoltaický panel vyrába jednosmerný prúd, ktorý prichádza do riadiaceho zariadenia. Odtiaľ môže byť presmerovaný do výhrevnej špirály, ktorá ohrieva vodu v zásobníku, alebo sa táto energia pripojí na odporový drôt a využije sa na priame kúrenie. Treťou možnosťou je smerovanie jednosmerného prúdu do meniča, ktorý ho transformuje na striedavý prúd pre napájanie zariadení v objekte. Systém pritom dokáže pracovať úplne autonómne."

Daniel Lako: „Pokiaľ sa nastaví do nejakého modu, tak on si sám vyhodnotí, kedy dom potrebuje elektrickú energiu a kedy potrebuje kúriť, dá sa nastaviť samozrejme priorita. V čase, keď príkony zariadení, napríklad klimatizácie, sú také, aké sú nastavené hodnoty, tak sa odopne časť energie, ktorá slúži na ohrev, a presmeruje sa automaticky do meniča, ktorý vyrába striedavý prúd."

Redaktorka: „Čerpacia stanica v Púchove využíva 6‑kilowattový systém. Jeho základom je 24 fotovoltaických panelov s plochou 1,6 metra štvorcového na jeden panel. V ideálnych podmienkach môžu ročne vyrobiť až 7‑tisíc kilowatthodín energie. Použité sú pritom polykryštalické panely, ktoré majú oproti monokryštalickým v našich podmienkach určité výhody."

Daniel Lako: „Sú celoročne, z hľadiska celého roka účinnejšie o máličko, ale predsa len sú účinnejšie ako monokryštály, ktoré majú špičkové hodnoty lepšie, ale v porovnaní s polykryštálom a z pohľadu celého roku je to v podstate rovnaký výkon, a pritom monokryštály sú o niečo drahšie."

Redaktorka: „Mnohí laici si myslia, že fotovoltaické panely majú najväčšiu účinnosť počas slnečných letných mesiacov. No opak je pravdou. Na jar dokáže panel vyrobiť dokonca viac energie, ako výroba udáva."

Daniel Lako: „Dvojkilowattový systém bežne koncom marca, začiatkom apríla dokáže vyrobiť 2,2 kilowatty. Je to tým, že slnko už má veľkú účinnosť, ale vzduch okolitý, okolo panelov je ešte vychladnutý."

Redaktorka: „Panely sa teda neprehrievajú a sú efektívnejšie. Celý systém sa pritom môže pochváliť pomerne dobrou návratnosťou, a najmä vysokou škálovateľnosťou či možnosťami jeho nasadenia v rôznych objektoch a prevádzkach."

Daniel Lako: „Od 1 kilowattu sa pohybujeme rádovo v desiatkach až donekonečna, bežne pre domácnosti je dobrý, alebo veľmi výhodný 2‑kilowattový systém, ktorý sa najviac používa. Potom sa dostávame do vyšších kategórií, ako je táto benzínová pumpa, kde je 6 kilowattov, a bytové domy, kde máme inštalácie 24‑kilowattové, priemyselné podniky, kde sú potom už rádové násobky."

Redaktorka: „Slovenské inovatívne riešenie komplexného využitia energie z obnoviteľných zdrojov by si zrejme mohlo nájsť v budúcnosti široké využitie aj v podnikoch, ktoré potrebujú na výrobu množstvo teplej vody. A dokonca by mohlo padnúť do oka aj výrobcom so systémami centrálneho zásobovania teplom. Tí by tak zrejme mohli u nás fungovať efektívnejšie, no a hlavne s menšími nákladmi pre občanov poskytovať teplo vyrobené aj zo slnka."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač