Eurofondy rozdelia znovu, ministra nevymenia

04. 08. 2017

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu zastaví výzvu na eurofondy, ktorá môže z hľadiska čerpania nasmerovať financie k súkromným spoločnostiam, a peniaze prerozdelia nanovo. Po rokovaní koaličných strán žiadny z lídrov nehovoril o odchode ministra školstva Petra Plavčana. 

Televízna stanica STV 1 - logo(03. 08. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/25; Daniela Hajčáková, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Výzvu na eurofondy určenú vedcom ministerstvo školstva zruší a peniaze prerozdelia nanovo. Minister školstva Peter Plavčan aj po podozrivom rozdeľovaní európskych peňazí na výskum a inovácie pokračuje vo funkcii. O jeho odchode žiadny z lídrov koaličných strán po rokovaní nehovoril. Európska komisia požiadala o prešetrenie celej veci Európsky úrad pre boj proti podvodom."

Daniela Hajčáková, redaktorka: „O tom, že by mal minister Peter Plavčan pre kritizované rozdeľovanie eurofondov odísť, lídri koaličných strán nehovoria. Po prvý raz sa k tejto téme vyjadril po návrate z dovolenky aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorého strana ministra Plavčana nominovala."

Andrej Danko, predseda strany (SNS): „Ak by sa ukázala priama korupcia, zlý úmysel ministra Plavčana, verte, že by tam už nebol dávno. Ani ja, ani nikto nie sme prirastení k žiadnej stoličke."

Daniela Hajčáková: „Lídri koaličných strán však vyzvali ministerstvo školstva, aby zrušilo výzvu, na ktorú sa sťažovali rektori vysokých škôl. Projekty, ktoré predkladali výskumné univerzity, totiž pri hodnotení neuspeli. Hodnotitelia vybrali projekty, v ktorých boli školy len partnermi."

Andrej Danko: „V najbližších hodinách odporučím ministrovi školstva úplné prehodnotenie čerpania eurofondov a zastavenie tej výzvy, ktorá môže z hľadiska čerpania nasmerovať tieto financie k súkromným spoločnostiam."

Daniela Hajčáková: „Opozícia sa však predsa len pokúsi ministra školstva v parlamente odvolať, vyzbierali už dosť podpisov na zvolanie schôdze. Žiadajú aj to, aby sa Slovenská národná strana rezortu vzdala."

Veronika Remišová, poslankyňa NR SR (OĽaNO-NOVA): „Odvolanie ministra Plavčana za obrovský škandál, ktorý je jedným z historicky najväčších škandálov, ktoré na Slovensku máme, by som považovala za minimálne gesto slušnosti voči občanom."

Daniela Hajčáková: „Predseda vlády Robert Fico vyzval ministra školstva, aby všetko vysvetlil na tlačovej konferencii. Opäť vyzval na nahlasovanie korupcie na polícii včas a nie cez médiá. Rozdeľovaním eurofondov sa už zaoberá Národná kriminálna agentúra. Aj po tom, čo jeden z neúspešných žiadateľov nahlásil, že hodnotiteľ si od neho pýtal províziu. Európska komisia sa už obrátila aj na Európsky úrad pre boj proti podvodom."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): „Nie je možné akceptovať, že hocikto len tak príde a povie, že niekto odo mňa niečo pýtal. Nech sa páči, daj dôkazy. Alebo choď v tom čase, keď od teba pýta, na políciu a povedz, že odo mňa niekto pýta peniaze. Dajte mi sem kameru a mikrofón, ja pôjdem na to stretnutie a nahrám to."

Daniela Hajčáková: „Opozícia upozorňovala na zvláštne praktiky aj pri ďalšej tristomiliónovej eurofondovej výzve. V nej získali peniaze aj firmy, ktoré dovtedy skúsenosti s výskumom nemali. Kritizovali Petra Plavčana za nastavenie kritérií, aj za to, že sa k miliónom dostali aj spoločnosti s malými tržbami a menej ako dvomi zamestnancami. V tejto výzve minister pozastavil vyplácanie peňazí a chce ju preveriť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
projekty, výskum, grant

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač