Európska komisia pozastavila štyri eurofondové výzvy na vedu a výskum

08. 08. 2017

Európska komisia pozastavila štyri eurofondové výzvy na vedu a výskum z ministerstva školstva, ktoré sú v pozadí vládnej krízy. Nie dve, ako sa pôvodne hovorilo. S touto informáciou prišlo opozičné hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré vyzýva podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, aby sprísnil spôsob hodnotenia eurofondových projektov.

Rozhlasová stanica Slovensko - logo (07. 08. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 6/13; Kristína Juričková, Zuzana Kejmarová, Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Európska komisia pozastavila štyri eurofondové výzvy na vedu a výskum z ministerstva školstva, ktoré sú v pozadí vládnej krízy. Nie dve, ako sa pôvodne hovorilo. S touto informáciou prišlo opozičné hnutie OĽaNO-NOVA a s tým, že situácia je mimoriadne vážna. Hnutie preto vyzýva podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, aby sprísnil spôsob hodnotenia eurofondových projektov."

Zuzana Kejmarová, redaktorka: „Kritizované prerozdelenie šesťsto miliónov z eurofondov na vedu a výskum rezortu školstva, ktoré zrejme spôsobilo koaličné problémy, môže podľa poslancov OĽaNO spôsobiť Slovensku nielen medzinárodnú blamáž, ale je možné, že bude musieť zaplatiť už zazmluvnené projekty za desiatky miliónov eur z vlastného rozpočtu. Poslankyňa Veronika Remišová má varovný list komisie k dispozícii."

Veronika Remišová, poslankyňa NR SR (OĽaNO-NOVA): „Komisia žiada v prvom rade preveriť, či hodnotitelia majú dostatočné skúsenosti a odbornosť na hodnotenie projektov a žiada preveriť či firmy, ktoré dostali granty, majú skutočné skúsenosti s výskumom a inováciou a či sú finančne stabilné."

Zuzana Kejmarová: „Predseda SNS Andrej Danko ešte pred zverejnením informácie o tom, že vypovedal koaličnú zmluvu, v rozhovore pre agentúru SITA odmietol, že by jeho nominant na ministerstve školstva Peter Plavčan úmyselne pochybil."

Andrej Danko, predseda SNS: „Za najväčšiu chybu ministra Plavčana považujem, že nenastúpil na proces kompletnej reorganizácie zmeny pri čerpaní eurofondov a že pokračoval v línii svojich predchodcov."

Zuzana Kejmarová: „Ministrom školstva bol v minulej vláde nominant Smeru-SD Juraj Draxler a pred ním súčasný podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. Práve toho opozičné OĽaNO vyzýva na prijatie opatrení, ktoré do budúcna zabránia neodbornému schvaľovaniu projektov firmám bez dlhodobých skúseností s výskumom. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu do začiatku vysielania Rádiožurnálu reakciu na výzvu neposkytol. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku potvrdilo, že komisia pozastavila celkom štyri výzvy ministerstva školstva na čerpanie eurofondov. Ku konkrétnemu obsahu sa však podľa tlačovej atašé Jany Capello nevyjadruje."

Jana Capello, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku: „Je teraz na slovenských orgánoch, aby na tento list odpovedali. Európska komisia zároveň posunula všetky predmetné informácie OLAF-u. OLAF sa nimi bude zaoberať v zmysle svojich pravidiel a postupov, avšak treba mať na pamäti, že toto neznamená automaticky začiatok vyšetrovania."

Zuzana Kejmarová: „OLAF-u, teda Európskemu úradu pre boj proti podvodom, zvyčajne trvá preverovanie rok a pol. Závisí to však od rýchlosti komunikácie s dotknutou inštitúciou."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy, Spoločenské vedy

Tlač