Gramatika a hodnotenie človeka

25. 08. 2017

Stále akosi podvedome hodnotíme človeka podľa toho, aký má písomný a ústny prejav. Povedzme, uchádzač o zamestnanie, keď napíše životopis s gramatickými chybami, tak vypadne už v prvom kole. Nezabúdajte si teda po sebe skontrolovať pravopis, aby ste v očiach iných ľudí zbytočne nestrácali body.

 logo Televíznej stanice JOJ(24. 08. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 10/19; Dárius Haraksin, Aneta Parišková/ Dárius Haraksin, Aneta Parišková)

Dárius Haraksin, moderátor: „Dobre vizeráš, chcem sa z tebov stretnúť."

Aneta Parišková, moderátorka: „Ako by ste zareagovali na takúto ponuku na zoznámenie?"

Dárius Haraksin: „No podľa prieskumov by mal takýto záujemca o zoznámenie smolu. Mnoho potenciálnych kandidátok na lásku by svojím nesprávnym pravopisom odradil."

Aneta Parišková: „Istá online zoznamka zistila, že takmer 40 % osamelých ľudí posudzovalo vhodnosť kandidátov podľa ich gramatiky. V porovnaní s ostatnými kritériami tak v tomto prieskume na vzorke 5500 ľudí bola gramatika tak dôležitejším kritériom ako napríklad úsmev, zmysel pre obliekanie, či stav zubov."

Sibyla Mislovičová, vedkyňa z JULŠ SAV: „Stále akosi podvedome hodnotíme človeka podľa toho, aký má písomný a ústny prejav. Povedzme, uchádzač o zamestnanie, keď napíše životopis s gramatickými chybami, tak vypadne už v prvom kole."

Dárius Haraksin: „Pri neznámom človeku si dojem vytvárame aj na základe jeho znalosti pravopisu. Podvedome si totiž od neznalosti pravopisu odvodzujeme aj ďalšie vlastnosti človeka."

Sibyla Mislovičová: „Ten človek potom pôsobí akosi nedôveryhodne, prípadne predpokladáme, že nemá dostatočné vzdelanie, prípadne pochybujeme o jeho schopnostiach, keď nie je schopný zvládnuť základné pravopisné pravidlá."

Dárius Haraksin: „Nesprávny pravopis dokáže zanechať zlý dojem nielen na zoznamkách. Ďalší výskum totiž ukázal, že ak ľudia zbadajú pravopisné chyby na webovej stránke, mnohí ju považujú za menej dôveryhodnú, prípadne až podvodnú."

Aneta Parišková: „To, že gramatické chyby ovplyvňujú hodnotenie človeka, mi potvrdili aj respondenti, ktorých som sa na to opýtala."

Opýtaný: „Ovplyvňuje to dosť, a potom si delím ľudí do takých pomyselných svojich skupín a všimol som si, že na takých kvázi konšpiračných stránka je najviac ľudí s takýmto hrozným pravopisom."

Opýtaná: „Ja to dosť sledujem, keďže som zaťažená na slovenčinu a na pravopis, takže mňa to vie odradiť."

Opýtaný: „Ak sa jedná o niekoho známeho alebo kamarátov, tak v tom prípade to dokážem prekusnúť. Ak by mi na zoznamke napísala baba a mala by v správach viac pravopisných chýb, tak určite by som odmietol."

Opýtaný: „Mne osobne to vadí, lebo si myslím, že človek svoj vlastný jazyk má ovládať gramaticky."

Dárius Haraksin: „V dnešnej dobe sa mnohí ľudia spoliehajú na automatické opravy textov, či už v počítači alebo v telefóne. Tu si však treba dať veľký pozor. Okrem toho, že vám takýto korektor opraví hrúbku, môže vám úplne zmeniť slovo. Ak potom text neskontrolujete, môžete sa dostať do naozaj nepríjemnej situácie."

Aneta Parišková: „Dokonca môže dôjsť aj k medzinárodnej blamáži, ako keď v oficiálnom vyhlásení Biely dom apeloval na peach, teda broskyňu na Blízkom východe. Slovo piece teda mier evidentne opravil automaticky korektor na peach, a potom to už nikto neskontroloval. Samozrejme vyslúžilo si to veľa posmeškov. Denník Haaretz zobrazil Trumpa s broskyňou v ruke alebo umiestnil broskyňu na stôl, pri ktorom sedí Donald Trump a Benjamin Netanjahu, no a istý užívateľ Twitteru zas zverejnil 5 spôsobov ako zachovať broskyne."

Dárius Haraksin: „Posmešky si vyslúžil aj preklep Donalda Trumpa, ktorý si neskontrolovať, čo zverejnil na Twitteri a slovo káva vyhláskoval nesprávne. V každom prípade treba povedať, že nezabúdajte si teda po sebe skontrolovať pravopis, aby ste v očiach iných ľudí zbytočne nestrácali body."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
filologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač