Nová odroda mäty piepornej

11. 08. 2017

Mimoriadny úspech Prešovskej univerzity. Jej odborní pracovníci vyšľachtili novú odrodu rastliny mäty piepornej, dostala názov Kristínka. Odrodu uznal aj Úrad spoločenstva pre odrody rastlín vo Francúzsku, univerzite ako jedinému pracovisku na šľachtenie liečivých rastlín na Slovensku udelil právnu ochranu na odrodu tohto druhu mäty.

logo Televíznej stanice STV 1(10. 08. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 26/26; Róbert Latta /Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Mimoriadny úspech Prešovskej univerzity. Jej odborní pracovníci vyšľachtili novú odrodu rastliny mäty piepornej, dostala názov Kristínka. Odrodu uznal aj Úrad spoločenstva pre odrody rastlín vo Francúzsku, univerzite ako jedinému pracovisku na šľachtenie liečivých rastlín na Slovensku udelil právnu ochranu na odrodu tohto druhu mäty."

Róbert Latta, redaktor: „Mäta pieporná má liečivé účinky. Dôležitá zložka je najmä mentol, ktorý priaznivo pôsobí napríklad na zvýšenie sekrécie žlčníka, pri tráviacich ťažkostiach, poruchách pečene a obličiek. V Prešove vyšľachtili novú odrodu, ktorá má vyšší podiel mentolu. Bežné odrody ho majú zhruba štyridsať percent, Kristínka až sedemdesiat. Šľachtenie im trvalo zhruba desať rokov. Testy vo Francúzsku a Bulharsku potvrdili, že ide naozaj o novú odrodu mäty piepornej."

Ivan Šalamon, vyučujúci na Katedre ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied: „To, že nám to schválila Úrad spoločenstva pre odrody rastlín vo Francúzsku, s tým, že táto odroda je ako duševné vlastníctvo Prešovskej univerzity, chránená vo všetkých štátoch Európskej únie, znamená, že je to pre nás výzva, aby sme produkovali túto mätu, distribuovali ju. V súčasnosti v Európskej únie sú dve odrody chránené hej, čiže naša Kristínka a jedna talianska odroda."

Róbert Latta: „Spomínaný úspech univerzity pri vedeckom výskume pritom nie je ojedinelý. Pred časom totiž získala napríklad patent na izolovanie látok z plodov liečivých rastlín pomocou vymrazovacieho sušenia. Výsledky pomôžu v oblasti medicíny."

Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity: „O túto technológiu prejavili záujem aj viaceré špičkové zahraničné pracoviská a z tých najdôležitejších možno spomenúť Svetovú zdravotnícku organizáciu."

Róbert Latta: „Nie je vylúčené, že univerzita bude mať aj ďalšiu uznanú vlastnú vyšľachtenú odrodu, konkrétne rumančeka kamilkového. Momentálne sú vzorky posudzované v rámci odrodových skúšok."

Ivan Šalamon: „A teraz by sme mali sa pustiť do šľachtenia odrody borievky obyčajnej, juniperus communis, ktorá by mala byť pre produkciu plodov na výrobu alkoholického nápoja, slovenského alkoholického nápoja národného, borovičky."

Róbert Latta: „Záujem o novú odrodu mäty piepornej s vysokým obsahom mentolu už prejavili viaceré spoločnosti. Jedna sa zaoberá výrobou bylinných čajov, Ďalšia sa orientuje na kozmetický a potravinársky priemysel."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač