Podľa Úradu pre verejné obstarávanie je výber Edunetu pre školy v poriadku

08. 08. 2017

Úrad pre verejné obstarávanie uzavrel kontrolu procesu verejného obstarávania školského internetu s tým, že výber Edunetu je v poriadku. Útvar Hodnoty za peniaze Ministerstva financií vo svojej júlovej správe však konštatuje, že rezortu školstva chýbajú analýzy, ktoré by podporili efektívnosť krokov pri Edunete.

Televízna stanica STV 1 - logo(07. 08. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 8/19; Katarína Jánošíková, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Obstarávanie školského internetu Edunet je v poriadku, s takýmto záverom sa skončila kontrola Úradu pre verejné obstarávanie. Úrad kontroloval iba technický proces a nie efektívnosť súťaže. Útvar Hodnoty za peniaze Ministerstva financií vo svojej júlovej správe však konštatuje, že rezortu školstva chýbajú analýzy, ktoré by podporili efektívnosť krokov pri Edunete. Tretí sektor sa ministra Petra Plavčana pýta na takýto dokument bezvýsledne už vyše roka."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Na lepší, rýchlejší a bezpečnejší internet čakajú školy už dva roky. Ministerstvo školstva s projektom od začiatku nestíha a len súťaž na Edunet vyhlásili tri mesiace po tom, ako už mal na školách reálne fungovať. Skôr ako minister Peter Plavčan podpísal zmluvu s víťazom však celú súťaž začal preverovať Úrad pre verejné obstarávanie. Kontrola sa skončila minulý týždeň."

Ján Mažgút, hovorca Úradu pre verejné obstarávanie: „Pričom konštatoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní, keď Ministerstvo školstva vylúčilo uchádzačov na základe dôvodu, ktorý bol stanovený v rozpore so zákonom."

Katarína Jánošíková: „Chýbajú analýzy, ministerstvo to dlhodobo nevie vysvetliť, celý projekt roky mešká a zo súťaže boli nezákonne vyradení uchádzači. Napriek tomu sa zdá, že na výsledku to aj tak nič nezmení."

Ján Mažgút: „Takýto postup Ministerstva školstva nemal vplyv na samotný výsledok verejného obstarávania. Môže ďalej postupovať štandardným postupom, to znamená, môže podpísať zmluvu."

Katarína Jánošíková: „Hoci technicky je všetko v poriadku, či to je aj najlacnejšie riešenie, je otázne."

Zo správy Útvaru hodnoty za peniaze: „Analýza nákladov a prínosov alebo iný interný dokument, ktorý by dokumentoval, prečo ministerstvo zvolilo centralizované obstarávanie pre celé územie vrátane podpory, nie je dostupný."

Ján Hargaš, Slovensko.Digital: „Ministerstvo akoby sa snažilo nájsť jedného dodávateľa obedov, ktorý bude rozvážať obedy po celom Slovensku, namiesto toho, aby nastavilo súťaž tak, že sa budú môcť zapojiť aj lokálni dodávatelia."

Pavol Lacko, Aliancia Fair-play: „Ministerstvo už asi rok žongluje so slovíčkami, či má nejakú štúdiu potvrdzujúcu výhodnosť centrálneho obstarávania. Ak má, tak akej kvality. Ja tu revíziu čítam tak, že ministerstvo prvý raz v podstate oficiálne povedalo, že nič také nemá."

Zo stanoviska Ministerstva školstva SR: „Ministerstvo vychádzalo z technickej analýzy prostredia pripojenia škôl z vlastných poznatkov a skúseností o výhodnosti centrálneho obstarávania voči rozdrobeniu obstarávania na množstvo malých obstarávaní."

Katarína Jánošíková: „Kým Edunet do škôl mešká, ministerstvo predlžuje zmluvu pôvodnému poskytovateľovi internetu, čo je podľa Aliancie Fair-play nezákonné. Navyše, učitelia upozorňujú, že na zavedenie Edunetu školám chýba modernejšia technika."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, informačné a komunikačné technológie , vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač