Projekt Legiovlak začína v Žiline

02. 08. 2017

Legiovlak je pojazdné múzeum Československej obce legionárskej. Tento zaujímavý unikát, ktorý je vernou replikou legionárskeho vlaku, má pripomínať sté výročie boja légií za samostatný štát. Slovenské železnice vypravia Legiovlak do deviatich miest v republike.

Rozhlasová stanica Lumen - logo(01. 08. 2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 9/21; Júlia Kavecká, Lucia Pálešová)

Lucia Pálešová, moderátorka: „Slovenské železnice budú v najbližších dňoch hostiť zaujímavý unikát. Do deviatich slovenských miest zavíta nevšedný Legiovlak. Ide o vernú repliku legionárskeho vlaku, ktorým československý legionári putovali po Transsibírskej magistrále v rokoch 1978 až 1920. Takéto múzeum na koľajniciach má návštevníkom priblížiť život legionárov, počas prvej svetovej vojny, aj okolnosti za ktorých vznikla samostatná Československá republika. Dnes zaparkoval na stanici v Žiline. Pokračuje Júlia Kavecká."

Júlia Kavecká, redaktorka: „Legiovlak je pojazdné múzeum Československej obce legionárskej, ktoré má pripomínať sté výročie boja légií za samostatný štát, hovorí Ferdinand Vrábel, z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied."

Ferdinand Vrábel, Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied: „Tá sloboda Československého štátu v roku 1918 nepadla zadarmo do lona, museli si to vybojovať."

Júlia Kavecká: „Vlaky, ktorých replikou je Legiovlak v Žiline, slúžili ako pojazdná kasáreň a stali sa do roku 1920 domovom československých legionárov v Rusku. Opäť Ferdinand Vrábel."

Ferdinand Vrábel: „Keď v Rusku vznikla boľševická revolúcia, tak boľševici vystúpili z vojny, a naši legionári sa ocitli vo veľmi ťažkej situácii, lebo na jednej strane boli boľševici, na druhej strane boli rakúsko-uhorské vojská a Nemci. Museli ísť cez celé Rusko, z Ukrajiny, Ural, až do Vladivostoku. Na tej trase vtedy bola transsibírska magistrála, to je od Moskvy až deväťtisíc kilometrov do Vladivostoku."

Júlia Kavecká: „Legiovlak aktuálne tvorí trinásť zrekonštruovaných vozňov. V každom z nich je nainštalovaná výstava panelov a predmetov, ktoré približujú život a boj československých legionárov v Rusku. Okrem vozňa poľnej pošty či teplušky, nechýba podľa Ferdinanda Vrábla ani jeden slovenský."

Ferdinand Vrábel: „Je to kováčsky vagón s pôvodnými nástrojmi, sústruh je tam, kovadlina, nákova a ďalšie takéto zariadenia. Všetko to dokumentuje, že na boji za oslobodenie ruka v ruke išli aj Slováci, aj Česi."

Júlia Kavecká: „Okrem Žiliny vlak zastane aj v Dolnom Kubíne, Poprade, Medzilaborciach, v Humennom, Košiciach, Zvolene, Nitre a napokon v Bratislave."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
výstavy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač