Slovensko: Štátni zamestnanci pod minimálkou

21. 08. 2017

Tabuľkové platy mnohých štátnych zamestnancov sú pod úrovňou minimálnej mzdy. Konkrétne sú to upratovačky, školníci, údržbári či kuchárky. Podľa ministra práce Jána Richtera by sa to však do konca roka malo zmeniť.

logo Televíznej stanice JOJ(20. 08. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 4/17; Peter Petrus/Adriana Kmotríková; Ján Mečiar)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Slovenskej ekonomike sa darí, to je potešiteľný fakt. V posledných mesiacoch to radi opakujú najmä vládni politici."

Ján Mečiar, moderátor: „Je preto zarážajúce, že tabuľkové platy mnohých štátnych zamestnancov sú pod úrovňou minimálnej mzdy. Konkrétne sú to upratovačky, školníci, údržbári či kuchárky."

Adriana Kmotríková: „Podľa ministra práce Jána Richtera by sa to však do konca roka malo zmeniť."

Ján Richter, minister práce (Smer‑SD): „Áno, ja si osobne myslím, že mzdy v štátnej správe, aj verejnej službe sú nízke."

Peter Petrus, redaktor: „Na jednej strane štát diktuje minimálnu mzdu súkromným firmám, na strane druhej ju však nedodržiava voči vlastným zamestnancom."

Luboš Sirota, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov: „Veľmi ľahko sa rozdáva z cudzích peňazí, ale nech sa zamyslí vláda a štát aj nad tým, ako majú zaplatených dnes štátnych zamestnancov."

Peter Petrus: „Postoj vlády v tejto oblasti samozrejme ostro kritizuje aj politická opozícia."

Boris Kollár, poslanec NR SR (Sme rodina): „Zamestnáva 450 tisíc ľudí v štátnych ako službách, z toho 150 tisíc ľudí nemá ani tú základnú mzdu tých 435..."

Peter Petrus: „Nie je to však len opozícia. Súčasný stav sa nepáči ani vládnej SNS. Dorovnanie minimálky v štátnom sektore je jednou z požiadaviek, ktorú chcú presadiť v novej koaličnej zmluve, keď prehrmí súčasná kríza."

Jaroslav Paška, poslanec NR SR (SNS): „Keď sa pozriete na platy v školstve napríklad, kuchárky, upratovačky, školníci a podobne, tak tí tú minimálnu mzdu nedostanú."

Peter Petrus: „Úroveň minimálnej mzdy treba samozrejme vnímať v širších súvislostiach. Tam, kde je práce nedostatok, ľudia neraz berú aj to málo, čo príde. A komu sa nepáči, ľahko ho možno vymeniť."

Robert Klobucký, sociológ Slovenskej akadémie vied: „Je pochopiteľné, že v tých chudobných regiónoch je ten tlak na tú pracovnú silu omnoho vyšší, pretože ten človek je nahraditeľný."

Miloslav Bahna, sociológ Slovenskej akadémie vied: „V regiónoch s vysokou nezamestnanosťou menej často hovoria, že ich povolanie je zaujímavé. Tiež to asi poukazuje na to, že keď si nemôžete veľmi vyberať, beriete prácu, ktorá je k dispozícii a tá často nemusí byť veľmi zaujímavá pre vás."

Peter Petrus: „Minister práce však hovorí, že už niekoľko mesiacov robí pracovná komisia na Úrade vlády na zosúladení tarifných tabuliek. Posledné tabuľkové pozície štátnych zamestnancov by tak už nemali byť pod minimálkou."

Ján Richter: „Som osobne presvedčený, že do konca tohto kalendárneho roka musí vyjsť nejaké legislatívne riešenie, ktoré sa touto otázkou bude zaoberať."

Peter Petrus: „Peter Petrus, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
politické vedy , ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač