SNS hľadá nového ministra školstva

18. 08. 2017

Meno nového ministra školstva Slovenská národná strana zatiaľ neoznámila. Podľa štátneho tajomníka rezortu školstva Petra Kajňáka z Mosta‑Híd ešte nie sú známe detaily toho, kto bude rezort ďalej viesť. Definitívne rozhodnutia prídu na rad, keď prijme abdikáciu Petra Plavčana prezident.

 logo Rozhlasovej stanice EXPRES(17. 08. 2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/6; Tomáš Škarba /Mária Kašiarová)

Mária Kašiarová, moderátorka: „Eurofondy na vedu pripravili o kreslo ministra školstva Petra Plavčana. Koho navrhne SNS za nového ministra, je zatiaľ otázne. Predseda Andrej Danko bude o situácii vo vládnej koalícii premýšľať do konca týždňa. Podrobnosti má Tomáš Škarba."

Tomáš Škarba, redaktor: „Žiadne ďalšie špekulácie, odkazy, ani náznaky. Peter Plavčan, nominant SNS, dnes predpoludním oficiálne oznámil svoju rezignáciu."

Peter Plavčan, (nominant SNS), odchádzajúci minister školstva: „To, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze, a ja potrebujem chrániť svoju rodinu, a takisto aj Slovenskú národnú stranu, ktorá ma nominovala do funkcie ministerka školstva, vedy, výskumu a športu. Želám vám všetkým pekný deň a dovidenia."

Tomáš Škarba: „Petra Plavčana vyzval na odchod premiér Fico, podľa ktorého dostatočne nedokázal objasniť kauzu okolo prerozdelenia vyše pol miliardy eurofondov na vedu a výskum. Peter Plavčan nepresvedčil ani šéfa Mostu‑Híd Bélu Bugára, a predseda SNS Andrej Danko včera povedal, že výzvu akceptuje.

Opozičné hnutie OĽaNO‑NOVA abdikáciu ministra školstva prijalo s nadšením. Podľa poslankyne Veroniky Remišovej by však lepším riešením bolo odobrať SNS kvôli napáchaných škodám celé ministerstvo."

Veronika Remišová, (OĽaNO‑NOVA), poslankyňa NR SR: „Nemyslím si, že vo svojich straníckych štruktúrach SNS má človeka, ktorý by bol schopný zmysluplne riadiť školstvo, a preto chcem poradiť pánovi Dankovi, aby za nového ministra navrhol skutočného odborníka, a hlavne, aby sa ho nepokúsil riadiť tak, ako riadil pána Plavčana."

Tomáš Škarba: „Najbližšie dni podľa Veroniky Remišovej ukážu, či sa opozičné strany spoja a pokúsia sa vysloviť nedôveru vláde."

Veronika Remišová: „Vidíme, že koaličná kríza ešte nie je zažehnaná, pán Danko si zobral pár dní voľna, je to jeho právo, a uvidíme, ako sa bude táto kríza ďalej vyvíjať."

Tomáš Škarba: „Meno nového ministra školstva Slovenská národná strana zatiaľ neoznámila. Podľa štátneho tajomníka rezortu školstva Petra Kajňáka z Mosta‑Híd ešte nie sú známe detaily toho, kto bude rezort ďalej viesť. Definitívne rozhodnutia prídu na rad, keď prijme abdikáciu Petra Plavčana prezident."

Peter Krajňák, (Most‑Híd), štátny tajomník ministerstva školstva: „Následne musí byť niekto z členov vlády minimálne poverený vedením ministerstva. Ja mám však informáciu takú, že Slovenská národná strana bude v najbližšom období, teda už na budúci týždeň rozhodovať, a teda predpokladám, že tá výmena stráží, plynulý odchod pána ministra Plavčana, nástup nového, bude kontinuálny."

Tomáš Škarba: „Peter Krajňák teda nepredpokladá, že by vo vedení rezortu nastalo prerušenie. Na opakovanej eurofondovej výzve naďalej pracuje poverený tím. Záverečné slovo však bude mať nový minister."

Peter Krajňák: „Avizované bolo, že definitívne rozhodnutie padne koncom mesiaca, ale samozrejme, ak nastúpi nový minister školstva, tak určite vydá pokyn, ktorý bude zodpovedať tomu, aby tento proces bol naozaj čo najdôveryhodnejšie preskúmaný našimi orgánmi."

Tomáš Škarba: „Ako reagujú na stav v rezorte školstva univerzity a Slovenská akadémia vied, ktorí ostro kritizovali pôvodné prerozdelenie eurofondov na vedu a výskum? Pripravujú projekty do opakovanej výzvy? Budú niektoré programy kvôli situácii na ministerstve školstva meškať? Na tieto otázky nám teraz naživo odpovie predseda Slovenskej akadémie vied profesor Pavol Šajgalík. Prajem vám dobrý deň."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied, (telefonát, vstup naživo): „Dobrý deň prajem."

Tomáš Škarba: „Pán Šajgalík, ako vyzerá celá situácia okolo podpory našej vedy z vášho pohľadu, máte vôbec informácie o výzve na 300 miliónov eurofondov, ktorá by sa mala zopakovať, a pripravujete opäť projekty?"

Pavol Šajgalík: „Predbežne po rozhovore, alebo po stretnutí s pánom ministrom ešte teda, dnes už bývalým ministrom, pánom Plavčanom, sme sa dohodli, že táto výzva bude nanovo vyhlásená, teda týka sa to výzvy na dlhodobý strategický výskum, bude nanovo vyhlásená a budeme sa môcť nanovo uchádzať, dokonca bola debata o tom, že bude vyhlásená aj ďalšia výzva, ktorá bude alokovaná explicitne pre univerzitné parky a centrá výskumu. Teraz, v tomto momente sa nachádzame v takom medzičase, pretože naozaj nevieme, čo sa udeje pri výmene ministrov, koľko to bude trvať, a ako nový minister naloží s dohodami, ktoré teda uzavrel s rektormi a s predstaviteľmi SAV predošlý minister."

Tomáš Škarba: „Pred tým, než ministerstvo školstva a exminister a koaliční lídri vôbec pripustili, že v eurofondovej výzve nebolo všetko v poriadku, ozývali sa aj kritické hlasy na adresu univerzít a SAV‑ky, že tieto projekty nespĺňali ani len základné formálne záležitosti. Súhlasíte s tým a zmení sa niečo pri opakovanej výzve?"

Pavol Šajgalík: „Teraz si musíme rozlíšiť dve výzvy, ktoré teda boli. Jedna bola PVVC, teda má skratku, čiže Priemyselné výskumno‑vývojové centrá, ktorá bola uzavretá, a kde nositeľmi teda projektov boli práve súkromný sektor, kde je množstvo otázok, prečo práve univerzity, alebo teda ústavy Akadémie spolupracovali práve s tými konkrétnymi firmami. Ja si myslím, že teda ten návrh, ktorý bol podľa mňa akceptovaný, že tí úspešní žiadatelia by ešte mali prejsť hearingom a verejne vysvetliť, prečo práve s tým, alebo oným partnerom sa tie akademické pracoviská začali spolupracovať, to je podľa mňa racionálne a relevantné. Za Slovenskú akadémiu vied môžem povedať, ja som si prešetril všetkých partnerov zo Slovenskej akadémie vied, ktorí v tejto výzve figurujú, a nemám obavu, že by nevedeli obstáť v tom verejnom vypočutí.

Druhá téma je dlhodobý strategický výskum, ktorý už po predminulo-týždňovom brífingu pán predseda Danko označil, že bude zastavená, alebo že poradí pánovi ministrovi, že bude zastavená, alebo zrušená, bude vyhlásená nanovo, tak tu očakávame samozrejme a dúfame, že budeme nejako čiastočne sa aj podieľať na formulovaní podmienok tejto výzvy, a predpokladáme, že náš úspech bude vyšší, ako bol v tej proklamovanej výzve, ktorá vlastne otriasla médiami na základe zverejnenia nášho listu, ktoré sme poslali pánovi exministrovi."

Tomáš Škarba: „Ale pripúšťate, že projekty SAV‑ky napríklad mohli naozaj, mohli ich chýbať nejaké formálne záležitosti, aj preto v týchto prvých, v tomto prvom výbere neuspeli?"

Pavol Šajgalík: „Ja môžem hovoriť iba za projekt, ktorý podávala SAV ako celok, a teda nás celkom prekvapilo, že nám boli stiahnuté body za schopnosť financovania, alebo spolufinancovania, nie je to celkom jasné, keďže my sme financovaní zo štátneho rozpočtu. Čiže máme isté otázky, na ktoré treba odpovedať, a predpokladáme, že nová výzva bude formulovaná tak, aby aj kritériá boli zmenené a prispôsobené predmetu tej výzvy, lebo keď sa výzva volá Dlhodobý strategický výskum, tak je celkom prirodzené sa domnievať, že výskumné univerzity a SAV budú hrať istú podstatnú úlohu, pretože jednoducho my nie sme výrobným podnikom, to je naša výhoda, a môžeme uvažovať teda dosť dlhodobo a strategicky, a teda napríklad aj tomu nasvedčuje pravidlá, alebo teda stanovené priority v rámci RIS 3, ktorá teda vlastne riadi tento proces, kde teda sa vytipovali doslova výskumné kapacity, ktoré máme na Slovensku, ktoré by mohli zasiahnuť do procesov tak, aby náš priemysel, resp. hospodárska sféra mohla práve v týchto z týchto výskumných kapacít profitovať..."

Tomáš Škarba: „Áno, rozumiem."

Pavol Šajgalík: „... čiže..., áno, pardon."

Tomáš Škarba: „Pán profesor, Peter Plavčan ešte pred rezignáciou ohlásil, že rozpustený bude aj spochybňovaný tím hodnotiteľov týchto projektov. Hľadať sa teraz budú noví hodnotitelia, a je pravdepodobne už jasné, že čerpanie týchto eurofondov sa mierne natiahne. Ohrozuje to priamo nejaké rozbehnuté projekty?"

Pavol Šajgalík: „Samozrejme, my máme teda naozaj vážnu obavu, a preto aj naše vyhlásenia smerujú k tomu, my potrebujeme kontinuitu a čo najskôr naštartovanie procesov, a aby som bol úplne konkrétny, nás netrápi len nanovo vyhlásená výzva Dlhodobého strategického výskum, a naozaj nás trápi dohodnutá, v septembri mala byť vyhlásená, alebo by mala byť vyhlásená výzva na vedecké parky a centrá výskumu, ale ešte viac nás trápi, pretože už teraz je otvorená výzva, ktorá momentálne je tiež zmrazená vo vzťahu k týmto pochybnostiach, ktoré vznikli, a to je výzva na projekty Horizontu 2020, v schéme..., kde úspešne boli hodnotené tri slovenské projekty, jeden je Trenčianska univerzita, ktorá dokonca sa dostala aj na ten pomyselný..., čiže už má v hre 15 miliónov z Horizontu, je tam Lesnícke centrum a je tam Slovenská akadémia vied, ktorá síce sme boli úspešne hodnotení, ale teda boli sme pod tou hranicou toho, na čo Európska komisia má peniaze, ale exminister prisľúbil, a teda aj vypísal výzvu na tieto projekty, a táto výzva je rozbehnutá, a my jednoducho na tie peniaze čakáme a dúfame, že teda bude odblokované financovanie projektov v rámci Slovenska, aby sme mohli pokračovať v týchto projektoch tak, ako boli pôvodne naplánované."

Tomáš Škarba: „Všetko budeme sledovať, poslucháčov informovať. Za rozhovor ďakujem profesorovi Pavlovi Šajgalíkovi, predsedovi Slovenskej akadémie vied."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
projekty

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlačová beseda ministra školstva o čerpaní eurofondov
Eurofondy na vedu a výskum
Tlačová beseda: list Európskej komisie o eurofondoch
Európska komisia pozastavila štyri eurofondové výzvy na vedu a výskum
Európska komisia dala preskúmať eurofondy
Eurofondy rozdelia znovu, ministra nevymenia

Tlač