Vedci v USA úspešne opravili gén v embryu

04. 08. 2017

Vedci z oregonskej univerzity v Spojených štátoch úspešne opravili v ľudskom embryu gén, ktorý spôsobuje zlyhanie srdca. Išlo zatiaľ o laboratórny pokus, experti však hovoria o dôležitom míľniku. Molekulárny biológ Peter Celec uviedol, že je náročné predpovedať, kedy by to bolo možné uviesť do praxe. Podľa neho bude prekážkou najmä etická otázka.

Televízna stanica STV 1 - logo(03. 08. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 11/25; Barbara Školoutová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Vedci z oregonskej univerzity v Spojených štátoch úspešne opravili v ľudskom embryu gén, ktorý spôsobuje zlyhanie srdca. Išlo zatiaľ o laboratórny pokus, experti však hovoria o dôležitom míľniku. Ak by sa prepis chybných génov uplatnil v praxi, v budúcnosti by sa dalo zabrániť šíreniu mnohých dedičných ochorení."

Barbara Školoutová, redaktorka: „Chybný gén, ktorý vedci v USA opravili, má približne pätnásť miliónov ľudí na svete. Spôsobuje poruchu, ktorá môže viesť až k náhlej zástave srdca."

Sanjiv Kaul, výskumník z Oregonskej univerzity: „Je to najbežnejšia príčina náhlej smrti športovcov. Ak vidíte niekoho zomrieť počas zápasu, priamo na ihrisku, je to pravdepodobne toto. Takže ak vieme opraviť tento gén v celej generácii, mohli by sme ho postupne aj úplne odstrániť."

Barbara Školoutová: „Vedci úspešnú opravu génu zrealizovali zatiaľ iba v laboratóriu. Pri in vitro oplodnení vstrekli do ženského vajíčka okrem spermie aj enzým, ktorý chybný gén dokáže prepísať."

Peter Celec, molekulárny biológ, SAV: „Je to presne ten enzým, ktorý majú baktérie, ktoré máme napríklad aj na našom tele. Tento enzým, ktorý využívajú baktérie na to, aby sa vedeli brániť proti vírusom, no tak ten istý enzým sa používa teraz na editáciu toho genómu."

Barbara Školoutová: „Podľa vedcov by sa týmto spôsobom dali opraviť aj iné vrodené genetické poruchy, ktoré spôsobujú rakovinu prsníka či cystickú fibrózu, čo je chronické poškodenie pľúc, výrazne rozšírené aj v strednej Európe."

Shoukrat Mitalipov, vedúci výskumu: „Potrebujeme ešte urobiť rozsiahlejší výskum predtým, ako začneme technológiu testovať. Aby sme ju uviedli do klinickej praxe, potrebujeme ešte zodpovedať niekoľko otázok."

Barbara Školoutová: „Kedy by uvedenie do praxe bolo možné, je podľa molekulárneho biológa Petra Celeca náročné predpovedať. Hovorí, že prekážkou bude najmä etická otázka."

Peter Celec: „Úplne kľúčovým faktorom je tam akceptácia spoločnosťou. Aj tento výskum, dokonca aj v Amerike, ktorá je relatívne liberálna, musel byť sponzorovaný privátnymi zdrojmi. V mnohých európskych krajinách je to napríklad úplne zakázané."

Barbara Školoutová: „Kritici opravovania génov totiž tvrdia, že takéto zásahy môžu viesť k pokušeniu takpovediac vyrábať bytosti s požadovanými fyzickými či psychickými vlastnosťami."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
biologické vedy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum, etika

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač