Zhorí v atmosfére

16. 08. 2017

Sonda Cassini putuje vesmírom už 20 rokov. Ešte 5‑krát obletí Saturn, a potom zhorí v jeho atmosfére. Ešte predtým ale na Zem pošle posledné údaje, napríklad aj o tom, ako dlho trvá na Saturne deň.

logo Televíznej stanice Markíza(15. 08. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 28/31; Dávid Vido/Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Vesmírom putuje takmer 20 rokov, teraz ju čaká veľké finále. Sonda Cassini ešte 5‑krát obletí Saturn, a potom zhorí v jeho atmosfére. Ešte predtým ale na Zem pošle posledné údaje, napríklad aj o tom, ako dlho trvá na Saturne deň."

Dávid Vido, redaktor: „Zo Zeme odštartovala v októbri 1997. Sonda Cassini mala odhaliť tajomstvá Saturnovho prstenca. Aj keď to bolo veľmi nebezpečné, mohlo ju totiž zničiť mnoho neidentifikovaných telies, prvýkrát prstencom preletela v máji tohto roku."

Linda Spilker, projektová vedkyňa Cassini (preklad z angličtiny): „Sú to ohromné informácie, ktoré nám posiela, zmenilo to celé naše myslenie o prstenci."

Dávid Vido: „Ďalším obrovským úspechom sondy bola misia na Saturnov mesiac Titan."

Elizabeth Turtle, vedkyňa (preklad z angličtiny): „Prvýkrát v histórii sa nám podarilo pristáť na takom mieste. Bolo neuveriteľné zistiť, že svet je tu taký podobný tomu na Zemi. Našli sme riečne korytá, jazerá, boli tu piesočné duny. Jediným rozdielom je, že tu je veľmi chladno a kvapalina, ktorá preteká riekami, je metán."

Dávid Vido: „Titan pútal vedcov dlhé roky. Bol pre nich veľkou neznámou kvôli tomu, že bol zahalený v hustých mrakoch."

Michaela Musilová, astrobiologička, SOSA: „Takže to nám aj dávalo takú nádej dlhé roky, že Titan by bol veľmi dobrým kandidátom pre nejaký život mimozemský. Teraz vieme, že podmienky sú o dosť náročnejšie, ale nie je to samozrejme úplne vylúčené."

Dávid Vido: „Viacerí vedci hovoria, že práve táto expedícia Cassini je jednou z najväčších v celej histórii vedy."

Jonathan Lunin, Cornell University (preklad z angličtiny): „Získali sme množstvo vzácnych informácií, napríklad o neznámom dynamickom systéme, ktorý je od nás miliardu kilometrov vzdialený."

Dávid Vido: „Najprv sa počítalo, že sonda zostane vo vesmíre iba niekoľko rokov, no nakoniec vydržala takmer dve desaťročia."

Michaela Musilová: „Ale teraz už vlastne dochádza palivo, takže už vlastne musia ukončiť tú misiu a áno, vlastne ono to skončí tak, že teraz urobí niekoľko takých zaujímavých a celkom riskantných preletov medzi atmosférou Saturnu a jeho prstencami, aby získali čím najviac dát."

Dávid Vido: „Sonda pošle posledné údaje na Zem 15. septembra, vysielať bude takmer v reálnom čase, čiže iba niekoľko sekúnd po nameraní údajov. Potom zhorí v atmosfére. Dávid Vido, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač