Bratislava, Slovensko: Turbulentné ministerstvo školstva

11. 09. 2017

Životnosť ministrov školstva na Slovensku je pomerne krátka. Po roku 1970 až doteraz sa vystriedalo vo funkcii ministra školstva 21 ministrov, z toho ale 9 bolo menej ako rok.

logo Televíznej stanice JOJ(09. 09. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 2/18; Barbora Jánošová/Lucia Barmošová; Ľuboš Sarnovský)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Na Slovensku sa ministri školstva menia ako na bežiacom páse, a preto takmer každý školský rok otvára iný minister."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Dankova SNS preto iba ťažko hľadá človeka, ktorý by bol ochotný prevziať zodpovednosť za tento nepokojný rezort, kde sa životnosť ministra ráta sotva na mesiace."

Lucia Barmošová: „Meno nového nádejného ministra by sme sa však aj napriek tomu mali dozvedieť zrejme už začiatkom budúceho týždňa."

Barbora Jánošová, redaktorka: „September 2013, školský rok otvára minister Čaplovič, september 2014 minister Pellegrini, september 2015 minister Draxler, september 2016 minister Plavčan, no a v septembri 2017 riadi rezort ministerka Matečná."

Marián Leško, komentátor týždenníka Trend: „Za posledných 10 rokov máme 8 ministrov."

Barbora Jánošová: „Niet sa čo čudovať, že ľudia si na mená ministrov školstva už ani nevedia spomenúť."

(začiatok ankety)

"Nepamätáte si ani jedného?"

Opýtaný 1: „Žiadneho, len tohto posledného."

Opýtaný 2: „Ani jedného nepoznám."

(koniec ankety)

Marián Leško: „Životnosť ministra školstva na Slovensku je rok a štvrť a pritom je to rezort, ktorý vyžaduje dlhodobú koncepciu."

Barbora Jánošová: „Od 89. roku to bolo až neuveriteľných 16 ministrov, ktorí sa snažili ovplyvniť dianie v slovenskom školstve, plus ďalší 3 dočasne menovaní ministri. Kým jeden zavádzal náboženstvo, ďalší chcel presadiť v školách jogu, iný sa staral o to, čo má visieť v triedach. Každý politik sa snaží zanechať v školstve svoj odtlačok, to má ale väčšinou krátke trvanie."

Marián Leško: „Improvizácia, jeden krok napravo, jeden krok naľavo, jeden krok dopredu, štyri kroky späť, takže to je naozaj katastrofa."

Barbora Jánošová: „A tak sa zdá, že najväčší odtlačok aj v tom súčasnom školstve zanechala Mária Terézia."

PhDr. Daniela Vaněková, riaditeľka, Múzeum školstva a pedagogiky, CVTI SR: „Tú zmenu poznáme aj pod tézou, že škola je politikum."

Barbora Jánošová: „Prvé vlastné ministerstvo školstva má Slovensko od roku 1970. Možno aj pre takúto štatistiku je školstvo v takej zlej situácii."

PhDr. Daniela Vaněková: „Po roku 1970 až doteraz sa vystriedalo vo funkcii ministra školstva 21 ministrov, z toho ale 9 bolo menej ako rok."

Barbora Jánošová: „Nájsť niekoho na post ministra školstva sa ironickým inzerátom pokúšal aj poslanec Beblavý."(text v obraze)

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
štatistika

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač