Dôchodcovia – dohodári by mali zarobiť viac

27. 09. 2017

Dôchodcovia, ktorí mesačne na dohodu zarobia do dvesto eur, by mali byť od nového roka oslobodení od platenia odvodov.

logo Televíznej stanice STV 1(26. 09. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 5/22; Rita Fleischmanová/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Dôchodcovia, ktorí mesačne na dohodu zarobia do dvesto eur, by mali byť od nového roka oslobodení od platenia odvodov. Do nového sociálneho balíčka to po dohode s ministrom financií Petrom Kažimírom presadila strana Most‑Híd. Nové pravidlá umožnia aj predčasným starobným dôchodcom, aby si popri poberaní penzie mohli privyrobiť."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „To, čo teraz platí pre študentov, by malo od nového roka platiť aj pre dôchodcov pracujúcich na dohodu."

Béla Bugár, predseda strany, podpredseda NR SR (Most‑Híd): „Dôchodca, ktorý bude privyrábať a zlepšovať svoju sociálnu situáciu práve na dohodu do dvesto eur, nebude odvádzať nič. To znamená, že bez odvodov."

Ján Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku: „V posledných týždňoch sa objavuje dosť veľký záujem najmä aj z ďalších koaličných strán pokiaľ ide o penzijný dôchodkový systém. Niektoré veci, ktoré sa aj tak objavujú, tak už dávno pred piatimi rokmi boli prioritou Jednoty dôchodcov na Slovensku."

Rita Fleischmanová: „Ak návrh Mosta‑Híd koalícia presadí, od odvodov budú oslobodení penzisti, ktorí ročne na dohodách zarobia do dvetisíc štyristo eur. Čisté príjmy sa tak zvýšia nielen pracujúcim starobným dôchodcom, ale aj invalidným dôchodcom a ľuďom, ktorí poberajú predčasný starobný dôchodok. Spolu ich je viac ako osemdesiatštyritisíc."

Ivan Švejna, podpredseda strany, štátny tajomník MPSVR SR: „Teraz je taký stav, že v mnohých oblastiach naopak je nedostatok pracovných síl, to znamená napríklad v sezónnych záležitostiach. Predčasní dôchodcovia nemohli vôbec pracovať, čo ja tvrdím, že je anomália."

Rita Fleischmanová: „Ekonóm predpokladá, že nové pravidlá by mohli motivovať väčšiu časť ľudí k odchodu do predčasného dôchodku, čo by mohlo zaťažiť štátny rozpočet. Zákaz pracovať popri predčasnej penzii vznikol v čase, keď ešte nebol dostatok voľných pracovných miest."

Vladimír Baláž, ekonóm, Prognostický ústav SAV: „Naozaj už ten trh práce je veľmi napätý. Mladých ľudí je čoraz menej a samozrejme tá imigrácia má tiež svoje limity. Čiže istý spôsob sa takto podporí zamestnávanie takzvaných starších pracovníkov, to znamená ľudí vo veku nad päťdesiatpäť rokov."

Rita Fleischmanová: „Vo štvrtok by mali lídri koaličných strán po niekoľkých mesiacoch dohadovania predstaviť verejnosti celý sociálny balíček. Mostu‑Híd sa doň nepodarilo presadiť zvýšenie odpočítateľnej daňovej položky mzdy zamestnancov, nesúhlasili s tým mestá a obce, ktoré by tak prišli o časť príjmov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač