Dolár výrazne oslabuje

02. 09. 2017

Hodnota amerického dolára klesá, od januára oslabil voči euru o viac ako pätnásť percent. Dôvodom sú najmä nesplnené sľuby amerického prezidenta o ekonomických reformách a politika centrálnej banky.

logo Televíznej stanice TA 3(27. 08. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 13/17; Andrej Horváth/Zuzana Závodská, Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor: „Hodnota amerického dolára klesá, od januára oslabil voči euru o viac ako pätnásť percent. Takto výrazne strácal dolár naposledy pred desiatimi rokmi, keď v Spojených štátoch praskla bublina na trhu s nehnuteľnosťami. Dôvodom sú najmä nesplnené sľuby amerického prezidenta o ekonomických reformách a politika centrálnej banky."

Andrej Horváth, reportér TA 3: „Za jedno euro je dnes možné dostať dolár a osemnásť centov, ešte začiatkom roka sa pritom obe meny obchodovali za takmer rovnakú hodnotu. Trhy rátali najmä s tým, že americký prezident Donald Trump presadí uvoľnenie regulácie bánk, daňovú reformu a zruší program zdravotného poistenia. Hodnotu dolára to podľa ekonómov umelo nafúklo."

Martin Babocký, analytik Infinity Capital: „Tie očakávania sa nenaplnili, zdravotnícka reforma Donaldovi Trumpovi v súčasnosti vôbec nevychádza, pretože nemá podporu medzi republikánmi, medzi svojimi vlastnými ľuďmi a v tej americkej ekonomike to začína vyzerať trošku horšie, ako to bolo v novembri, keď bol zvolený."

Andrej Horváth: „Dolár oslabila aj americká centrálna banka, ktorá pre nízku infláciu spomalila tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Prísnejšiu menovú politiku na opačnej strane Atlantiku sľubuje Európska centrálna banka."

Jiří Cihlář, analytik Next Finance, (telefonát): „Tá súčasná politika Európskej centrálnej banky a určité náznaky toho, že by obmedzila výkup aktív, doláru škodia."

Andrej Horváth: „Lacnejší dolár je dobrou správou pre Slovákov, ktorí sa chystajú do Spojených štátov vycestovať, po zamenení eur na doláre sa ich kúpyschopnosť totiž zvýši. Naopak európskym firmám vývoz tovarov do USA zdražel."

Viliam Páleník, Ekonomický ústav SAV: „To do určitej miery aj nahráva tým hospodárskym zámerom nového prezidenta v hospodárskej oblasti, ktorý chce podporiť domácu produkciu a obmedziť dovoz do USA."

Andrej Horváth: „Oslabovanie hodnoty dolára sa nedotklo amerických finančných trhov, tie dosahujú nové rekordy najmä vďaka zvyšovaniu ziskov amerických spoločností."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač