Máme sa lepšie

06. 09. 2017

Najnovšie údaje štatistického úradu uvádzajú, že od roku 2014 prvýkrát klesol počet ľudí, ktorí mieria za prácou do zahraničia. Rastie ekonomika, zamestnanosť a aj reálne mzdy.

 logo Televíznej stanice JOJ(05. 09.2017; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 7/26; Richard Juriš/Aneta Parišková, Adam Zavřel)

Aneta Parišková, moderátorka: „Od roku 2014ť prvýkrát klesol počet ľudí, ktorí mieria za prácou do zahraničia."

Adam Zavřel, moderátor: „Už sa im to jednoducho neoplatí. Práce je dosť aj doma a tí šikovní si vedia nájsť aj slušne zaplatenú."

Aneta Parišková: „Takéto sú najnovšie údaje štatistického úradu za druhý kvartál tohto roka. Aj toto odzrkadľuje fakt, že rastie ekonomika, zamestnanosť a aj reálne mzdy."

Richard Juriš: „Dobré správy potvrdzujú aj štatistici. Cez štyri percentá sa zvýšil objem hrubého domáceho produktu a ekonomika rastie cez tri."

Alexander Ballek, predseda ŠÚ SR: „Ekonomický rast bol podporený najmä domácim dopytom s medziročným rastom o dve celá tri percenta."

Vladimír Baláž, ekonóm SAV: „Za spotrebou domácností treba vidieť predovšetkým vysoký nárast nominálnych miezd. Je to medziročne štyri celá osem percenta. Čiže aj po odrátaní inflácie zostali domácnostiam vyššie finančné prostriedky."

Richard Juriš: „Priemerná mzda sa v druhom štvrťroku dostala momentálne na takúto úroveň."

Alexander Ballek: „Dosiahla deväťstostyridsaťštyri eur."

Andrej Arady, analytik VÚB banky: „Ekonomika rastie dostatočne rýchlo na to, aby sa vytvárali dodatočné pracovné miesta."

Richard Juriš: „Rast zamestnanosti a miezd sú práve tie čísla čo ľudí zaujímajú. To, že je u nás lepšie odzrkadľuje aj fakt, že od roku 2014 stúpal stále počet ľudí, ktorí odchádzali zo Slovenska za prácou. Tento rok je to naopak."

Ivan Chrappa, riaditeľ sekcie práce ŠÚ SR: „V zahraničí pracoval krátkodobo okolo stopäťdesiattisíc slovenských občanov. Ak to porovnáme s rovnakým obdobím minulého roka, tak to znamená pokles okolo pätnásťtisíc."

Vladimír Baláž: „Sa už ďaleko menej ako v minulosti oplatí chodiť pracovať do zahraničia. Najmä v Českej republike aj v dôsledku kurzových zmien už prakticky zarobíte toľko čo na Slovensku."

Richard Juriš: „Podľa štatistického úradu sa však nedarí rovnako všetkým odvetviam. Dlhodobé problémy hlási napríklad odevný priemysel a ruku na srdce, kto v poslednej dobe objavil na svojom oblečení visačku Vyrobené na Slovensku?"

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

 

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač