Ministerka Lubyová vysvetľovala eurofondy

21. 09. 2017

Ministerka školstva Martina Lubyová v Bruseli rokovala s eurokomisárkou Corinou Cretuovou. Diskutovali najmä o tom, ako reštartovať zrušenú výzvu na dlhodobý výskum za tristo miliónov eur. Kritériá pre úspešné projekty by mali byť nastavené transparentnejšie.

Televízna stanica STV 1 - logo(20. 09. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 4/29; Peter Majer, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Ministerka školstva Martina Lubyová sa v Bruseli stretla so zástupcami Európskej komisie. Diskutovala o kontroverznej vyzve na podporu dlhodobého výskumu a inovácií z eurofondov. Exminister Peter Plavčan pre ňu abdikoval. Martina Lubyová výzvu medzitým zrušila. Podľa nej nová výzva bude transparentnejšia."

Peter Majer, redaktor: „Ministerka školstva chce do procesu výberu hodnotiteľov projektov oveľa viac zapojiť verejnosť. Transparentnejšie by malo byť aj nastavenie kritérií pre úspešné projekty. S týmito informáciami prišla do Bruselu na rokovanie s eurokomisárkou Corinou Cretuovou. Diskutovali najmä o tom, ako reštartovať zrušenú výzvu na dlhodobý výskum za tristo miliónov eur. Tá čelila kritike za to, že peniaze z nej mali získať len súkromné, často neskúsené firmy v danej oblasti, pričom vedci z univerzít či Slovenskej akadémie vied obišli takmer naprázdno. Kauza stála kreslo Petra Plavčana. Ministerka predložila komisii akčný plán nápravných opatrení, do polovice októbra by o nich mali naďalej diskutovať."

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nominantka SNS): „Ku koncu roka by sme chceli mať urobené prvé kroky k tomu, aby sa proces výberu projektov, aby sa proces nastavenia kritérií, proces výberu hodnotiteľov a ďalšie participatívne procesy nastavili do tej miery, že komisia potom bude už v stave nám uvoľniť ďalšie čerpanie."

Peter Majer: „Európska komisia poslala Slovensku v auguste varovné listy pre štyri výzvy. Jednou z nich bola aj spomínaná výzva na dlhodobý výskum, ostatné pokračujú, no aj o nich budú experti diskutovať. Eurokomisárka Cretuová ministerku školstva na stretnutí vyzvala, aby sa experti komisie aj ministerstva naďalej stretávali."

Corina Cretuová, eurokomisárka pre regionálny rozvoj: „Verím, že sektor výskumu a vývoja má na Slovensku obrovský potenciál, preto sme sa dohodli na ďalších stretnutiach na technickej úrovni."

Peter Majer: „Rokovania expertov ministerstva školstva a Európskej komisie budú pokračovať aj zajtra v Bratislave. Ministerka očakáva, že výzvu už za nových podmienok bude môcť odštartovať začiatkom budúceho roka."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač