Ministerkou školstva bude Martina Lubyová

12. 09. 2017

Novou ministerkou školstva bude Martina Lubyová, potvrdilo to vedenie Slovenskej národnej strany, ktorá ju do funkcie nominovala. Budúca šéfka rezortu školstva je v súčasnosti členkou predsedníctva. Vo funkcii nahradí Petra Plavčana, ktorý po kauze s rozdeľovaním eurofondov abdikoval tridsiateho prvého augusta.

logo Televíznej stanice STV 1(11. 09. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/24; Rita Fleischmanová/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Novou ministerkou školstva bude Martina Lubyová, potvrdilo to vedenie Slovenskej národnej strany, ktorá ju do funkcie nominovala. Budúca šéfka rezortu školstva je v súčasnosti členkou predsedníctva. Vo funkcii nahradí Petra Plavčana, ktorý po kauze s rozdeľovaním eurofondov abdikoval tridsiateho prvého augusta."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „Týždeň po tom, ako sa školský rok začal bez ministra školstva na plný úväzok, predstavil Andrej Danko nominantku národniarov na tento post."

Andrej Danko, predseda NR SR, predseda strany (SNS): „Novou ministerkou má byť pani doktorka Martina Lubyová. Veľmi dobre si uvedomujem, že dnes spoločnosť potrebuje v určitých oblastiach ukľudnenie a snažil som sa pri výbere, za čo ďakujem aj predsedníctvu Slovenskej národnej strany, vybrať človeka, ktorý dokáže spoločnosť ukľudniť a ubezpečiť, že tu je záujem konsenzu."

Robert Fico, predseda vlády SR, predseda strany (Smer‑SD): „Plne rešpektujem nomináciu zo strany Slovenskej národnej strany. A myslím si, že pokiaľ bude táto nominácia naplnená až do menovania prezidentom Slovenskej republiky, že to bude významná pomoc pre vládu."

Rita Fleischmanová: „Opozícia sa netají tým, že na poste nového ministra školstva chcela vidieť niekoho, kto sa školstvu venuje intenzívne. Na ministerstve totiž čaká množstvo nevyriešených problémov."

Branislav Gröhling, poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport (SaS): „Nemáme dostatok učebníc, nemáme dostatok asistentov učiteľov, nebudeme vedieť, aké sú výsledky piatakov, nezažijeme veľtrh cvičných firiem."

Veronika Remišová, podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport (OĽaNO‑NOVA): „Tešíme sa na spoluprácu, vyzývame k tomu, aby sa konečne upratal obrovský chaos, ktorý na ministerstve školstva vládne."

Rita Fleischmanová: „Budúca ministerka školstva, ktorá na čelo rezortu prichádza z akademického prostredia, už podľa predsedu Pavla Šajgalíka niekoľkokrát potvrdila, že má schopnosť spájať."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied (telefonát): „Pani doktorka Lubyová bola motorom vzniku väčšieho centra, keď vznikol názor, že akadémia má koncentrovať svoje sily a bola aj riaditeľkou novovzniknutého Centra spoločenských a psychologických vied, kde sa spojili tri inštitúcie. Z toho pohľadu je to mimoriadne moderne uvažujúca žena, veľmi ambiciózna, racionálna a efektívna."

Rita Fleischmanová: „Novú ministerku školstva by mal prezident Andrej Kiska vymenovať najneskôr v stredu predpoludním. Premiér chce, aby sa ešte v ten deň zúčastnila na prvom rokovaní vlády."

----------------------------------------------------------------------------------------------

Bratislava, Slovensko: Nová ministerka školstva

logo Televíznej stanice JOJ(11. 09. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 3/18; Barbora Jánošová / Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Na prázdne kreslo ministra školstva zasadne žena, bývalá šéfka Prognostického úradu Slovenskej akadémie vied Martina Lubyová. Dokonca aj viacerí opoziční poslanci ocenili tento výber. Ešte ráno pritom novinári špekulovali o viacerých menách."

Barbora Jánošová, redaktorka: „Meno sa tajilo do poslednej chvíle."

Anton Hrnko, poslanec NR SR za SNS: „Bude nový minister školstva, ktorý bude žena."

Barbora Jánošová: „Spomedzi 17 riadnych porevolučných ministrov školstva pôjde iba o druhú ženu v tejto funkcii."

Andrej Danko, predseda SNS: „Snažil som sa ale nájsť človeka, ktorý dokáže skĺbiť aj tretí sektor, aj názory opozície, aj tejto vládnej koalície, pretože beriem ministerstvo ako určitú zodpovednosť."

Barbora Jánošová: „A toto je ona, nie je politik, ani krízový manažér. Je z prostredia Slovenskej akadémie vied. Študovala právo, ekonomiku aj biofyziku. Má bohatý životopis a veľké skúsenosti zo zahraničia. Budúca ministerka mala dnes o pol tretej naplánovanú prezentáciu publikácie, na ktorej pracovala spolu so svojím otcom. Krátko pred začatím nám ale jej syn oznámil, že sa nakoniec nezúčastní. K jej novej funkcii sa vyjadril aspoň jej známy otec, fyzik a bývalý šéf Slovenskej akadémie vied, ktorý verí, že jeho dcéra pomôže napredovať školstvu aj vede."

Prof., Ing. Štefan Luby, DrSc., bývalý predseda SAV: „Už môžem svoje ako by som povedal otcovské pocity trošku nechať plynúť. Je to veľmi ťažký rezort."

Barbora Jánošová: „Funkciu vraj zvládne aj vďaka pracovným skúsenostiam."

Prof., Ing. Štefan Luby, DrSc.: „Strávila 20 rokov v zahraničí, bola vedúcou medzinárodného úradu práce, zasiahla do najvyšších vrstiev OSN až po generálneho sekretára."

Barbora Jánošová: „V stredu ráno by ju mal vymenovať prezident, no a v stredu by už mohla sedieť na svojom prvom rokovaní vlády. A takto reagovala opozícia."

Eugen Jurzyca, poslanec NR SR za SaS: „Áno, poznám ju, rozume vede a je bystrá, pracovitá."

Veronika Remišová, poslankyňa NR SR za OĽaNO: „Mrzí ma, že nová ministerka nemá viac skúseností z oblasti školstva, odporúčame, aby sa nedala riadiť pánom Dankom."

Eugen Jurzyca: „Tie eurofondy, to bude mať hrôzostrašne ťažké."

Barbora Jánošová: „Ďalšou úlohou bude reforma Učiace sa Slovensko, ale riešiť sa bude musieť aj problém s učebnicami."

Branislav Gröhling, poslanec NR SR za SaS: „My sa teraz hýbeme iba na 41 % vykrytia žiadaných učebníc."

Barbora Jánošová: „Ale ministerka má vraj ešte stále šancu zachrániť napríklad aj plošné testovanie piatakov. Barbora Jánošová, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač