Nová ministerka školstva chce pokračovať v reforme aj zvýšiť platy učiteľov

14. 09. 2017

Nová ministerka školstva chce pokračovať v reforme aj zvýšiť platy učiteľov. Kauzu eurofondov ide riešiť priamo do Bruselu, stretnúť sa tam chce s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie týchto prostriedkov.

 logo Rozhlasovej stanice EXPRES(13. 09. 2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/5; ‑ / Paľo Vrbičan)

Paľo Vrbičan, moderátor: „Nová ministerka školstva chce pokračovať v reforme aj zvýšiť platy učiteľov. Kauzu eurofondov ide riešiť priamo do Bruselu. Viac informácií má Braňo Závodský."

Braňo Závodský, redaktor: „Prezident Andrej Kiska dnes ráno vymenoval nominantku SNS Martinu Lubyovú za novú ministerku školstva. Prezident jej zaželal veľa odvahy."

Andrej Kiska, prezident SR: „Prebrali ste na seba veľkú zodpovednosť. Od tohto okamihu od vašej práce bude závisieť, či v budúcich rokoch bude Slovensko učiace sa, alebo tak, ako doteraz, z pohľadu kvality vzdelávania našich detí, bude Slovensko naďalej nepoučiteľné."

Braňo Závodský: „Nová ministerka v Prezidentskom paláci hovorila práve aj o reforme Učiace sa Slovensko, ktorú pod exministrom Plavčanom pripravovala viac ako rok skupina expertov."

Martina Lubyová, ministerka školstva: „Chcela by som dať signál všetkým, že podporujem kontinuitu, podporujem to, aby program, ktorý bol vytvorený, aby sa ďalej implementoval. To znamená, stretnem sa s tvorcami programu, prediskutujem s nimi opatrenia."

Braňo Závodský: „Kiska Lubyovej povedal, že očakáva vyriešenie eurofondovej kauzy jej predchodcu."

Andrej Kiska: „Po škandále s rozdeľovaním európskych peňazí na vedu a výskum, je rezort školstva dosť demoralizovaný. V značnom chaose a neistote ohľadom budúcnosti. Verím, že sa vám podarí túto situáciu zvládnuť a tiež aj upokojiť."

Braňo Závodský: „Ministerka vyhlásila, že chce ísť eurofondy riešiť priamo do Bruselu."

Martina Lubyová: „Ja sa teraz nemôžem vyjadrovať k veciam, ktoré sa prešetrujú. Akonáhle budeme mať nejaké závery, tak ich s vami samozrejme budeme zdieľať. Momentálne by som sa chcela zamerať na intenzívny kontakt s Bruselom. Ísť do Bruselu, možno už budúci týždeň, stretnúť sa tam s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie týchto prostriedkov."

Braňo Závodský: „Ministerka sľubuje aj dialóg s učiteľmi o zvyšovaní ich platov, čím chce predísť ďalším štrajkom a protestom v uliciach. Martina Lubyová v kresle ministerky školstva strieda nominanta SNS Petra Plavčana. Ten musel odísť pre kauzu rozdeľovania 600 miliónov eur z eurofondov na vedu a výskum. Lubyová predtým pôsobila ako šéfka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač