Piatková noc patrí výskumníkom

28. 09. 2017

Dotknúť sa modelu zemegule, či zažiť simuláciu smrtiacej tsunami, aj toto môžu zažiť slovenskí obdivovatelia vedy zajtra od rána až do polnoci. Obľúbená noc výskumníkov sa okrem piatich slovenských miest koná aj v ďalších 33 európskych krajinách.

logo Televíznej stanice TA 3(28. 09. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 17/17; Barbara Štefanovičová /Gabriela Marchevská, Igor Haraj)

Gabriela Marchevská, moderátorka: „Dotknúť sa modelu zemegule, či zažiť simuláciu smrtiacej tsunami, aj toto môžu zažiť slovenskí obdivovatelia vedy zajtra od rána až do polnoci. Obľúbená noc výskumníkov sa okrem piatich slovenských miest koná aj v ďalších 33 európskych krajinách."

Barbara Štefanovičová, reportérka TA 3: „Pokusy, ukážky, prednášky a viac ako dvesto vedeckých expozícií, to čaká na všetkých, ktorí si nenechajú ujsť už jedenásty ročník tohto najväčšieho vedecko‑populárneho podujatia."

Daniel Straka, riaditeľ SOVVA: „Budeme mať viac ako 1336 vedcov po celom Slovensku, 214 vedeckých prezentácií a stánkov a 63 prednášok a diskusií."

Barbara Štefanovičová: „Každý, kto príde, môže na vlastné oči zažiť simuláciu tsunami, či ukážky z kinetickej svetelnej inštalácie. Okrem toho sa napríklad dotknúť modelu zemegule, či dozvedieť sa všetko o objave 20. storočia – tranzistore."

Ján Turňa, riaditeľ Centra vedecko‑technických informácií: „Noc výskumníkov je takým intenzívnym vyvrcholením, kedy si väčšina viac ako keby uvedomí, alebo mala by uvedomiť, že veda tu je a je dôležitá."

Barbara Štefanovičová: „Neposledným cieľom podujatia je ukázať najmä mladým ľuďom, že veda má budúcnosť. Práve tu môžu totiž podľa organizátorov hľadať inšpiráciu pre ďalšie štúdium, či minimálne otvoriť myseľ novým dimenziám."

Ján Turňa: „Je sa treba usilovať o to, aby to najlepšie sa vrátilo a pôsobilo pre slovenskú vedu, slovenskú ekonomiku."

Barbara Štefanovičová: „Výskumníci sú medzi nami, v súvislosti s týmto mottom chcú organizátori týchto ľudí verejnosti predstaviť ako obyčajných s neobyčajným povolaním. vedu a výskum priblížiť a spopularizovať."

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku: „Projekt je úspešný a ukazuje ľuďom, aké je dôležitá veda, prináša im aj osobný kontakt s výskumníkmi, vedcami, aby mohli vidieť atraktivitu vedy."

Barbara Štefanovičová: „Ak sa teda chcete dozvedieť, či bolo v Dunaji kedysi zlato, čo pre nás robia naše svaly, alebo sa dokonca stretnúť s vedkyňou roka či astronautkou NASA, netreba váhať, noc výskumníkov potrvá až do piatkovej polnoci. Vlani prilákala noc výskumníkov takmer 200‑tisíc návštevníkov a záujemcov. Organizátori veria, že tento ročník bude ešte úspešnejší."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač