Seizmické vlny z nukleárneho výbuchu aj na Slovensku

07. 09. 2017

Slovenská akadémia vied informovala, že nedávny nukleárny test, ktorý uskutočnila Severná Kórea, spôsobil na Slovensku seizmické vlny. Dôsledky výbuchu zachytili prístroje Ústavu vied o Zemi SAV.

Rozhlasová stanica Regina - logo(06. 09. 2017; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 5/13; Viera Polešovská)

Viera Polešovská, redaktorka: „Nedávny nukleárny test v Severnej Kórei spôsobil na Slovensku seizmické vlny. Informovala o tom Slovenská akadémia vied. Dôsledky výbuchu zachytili prístroje Ústavu vied o Zemi. Hovorkyňa akadémie vied Monika Hucáková."

Monika Hucáková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied: „Živý seizmogram zo stanice Kolonické sedlo potvrdil v nedeľu tretieho deviaty otrasy, ktoré vyvolal nukleárny test. Aj voľným okom zreteľne vidno explóziu, ktorá zodpovedá zemetraseniu s magnitúdou 6,5."

Viera Polešovská: „Severná Kórea mala v nedeľu uskutočniť úspešnú skúšku vodíkovej bomby. Výbuch mal mať silu päťdesiat kiloton trinitrotoluénu. Uvádzajú juhokórejské armádne zdroje. Bol to šiesty a doteraz najmohutnejší jadrový test KĽDR od roku 2006."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)


Výbuch v Severnej Kórei zachytili aj u nás

logo Televíznej stanice STV 1(07.09.2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 21/26; Matúš Jaco/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Test jadrovej bomby, ktorú odpálila Severná Kórea v nedeľu, bolo cítiť aj na Slovensku. Otrasy zaznamenali seizmologické stanice po celej krajine a nie je to prvýkrát. Počas studenej vojny bolo na Slovensku cítiť stovky otrasov z jadrových skúšok po celom svete."

Andrej Cipciar, seizmológ Ústavu vied o Zemi SAV: „To oficiálne bolo šesť celá tri. Na základe nám to vyšlo šesť a pol, čo je v dobrej zhode s tým oficiálnym."

Matúš Jaco, redaktor: „Hovorí o magnitúde zemetrasenia, ktoré výbuch v Severnej Kórei vyvolal, seizmológ Slovenskej akadémie vied Andrej Cipciar. Aj keď je povrchovou vzdialenosťou Severná Kórea od Slovenska viac ako sedemtisíc osemsto kilometrov ďaleko, výbuch nukleárnej bomby zachytili všetky seizmologické stanice na Slovensku."

Kristián Csicsay, geofyzik Ústavu vied o Zemi SAV: „Bohužiaľ, nemali sme ešte čas to porovnávať, ale toto bola dosť silná explózia na to, aby slovenské stanice to zachytili."

Matúš Jaco: „Čo potvrdzuje aj najprv neoficiálne správy o tom, že KĽDR odpálila vodíkovú bombu, ktorá je oveľa silnejšia, ako klasická atómová bomba. Otrasy k nám cestovali zhruba dvanásť minút. 1974, to je Rusko?"

Kristián Csicsay: „To sú staré záznamy jadrových explózií ešte počas studenej vojny."

Matúš Jaco: „Každý z týchto seizmogramov zachytáva konkrétny výbuch. Ide pritom iba o zlomok toho, čo Slováci počas desaťročí zachytili. Prvý test jadrovej bomby vykonala armáda Spojených štátov amerických ešte na konci druhej svetovej vojny. Odvtedy bolo na planéte Zem odpálených dvadsaťjedentisíc dvadsaťjeden bômb. Takmer polovicu z tohto počtu odpálili Američania, druhé miesto majú Rusi."

Kristián Csicsay: „Z bývalého Sovietskeho zväzu, tam bolo vykonaných sedemstopätnásť nukleárnych odstrelov a slovenské stanice zachytili dvesto dvadsaťštyri. Tak to je cca tretina."

Matúš Jaco: „Na Slovensku sme namerali počas studenej vojny aj testy Spojených štátoch amerických, Británii, Francúzsku či dokonca Číne. Aj keď naši vedci vedeli z nameraných otrasov celkom presne určiť silu zemetrasenia spôsobeného výbuchom na opačnej strane planéty, Slováci by zrejme na chvenie čakali márne."

Andrej Cipciar: „Na Slovensku pre obyvateľov je to nehmatateľné, ale stanice to hmatajú."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, Slovenská akadémia vied, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač