Slováci vyvíjajú nekonečnú batériu pre srdce

18. 09. 2017

Vedci zo Slovenskej akadémie vied pracujú na projekte, ktorý môže zlepšiť život pacientom s kardiostimulátorom. Vyvíjajú nekonečnú batériu, ktorá by sa dobíjala sama a pacient by už nemusel absolvovať ďalšie operácie. Batéria bude využívať prirodzený pohyb človeka, napríklad dýchanie.

logo Televíznej stanice STV 1(15. 09. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 17/23; Elena Senková /Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Vedci zo Slovenskej akadémie vied pracujú na projekte, ktorý môže zlepšiť život pacientom s kardiostimulátorom. Vyvíjajú nekonečnú batériu, ktorá by sa dobíjala sama a pacient by už nemusel absolvovať ďalšie operácie. Batéria bude využívať prirodzený pohyb človeka, napríklad dýchanie."

Elena Senková, redaktorka: „Na projekte nekonečnej batérie pracovali siedmi vedci 4 roky, nielen zo Slovenskej akadémie vied, ale aj zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity. V súčasnosti musia chodiť pacienti s kardiostimulátorom približne každých 5 rokov na operáciu, pri ktorej im vymenia vybitú batériu sza novú."

Gabriel Vanko, vedecký pracovník, Elektrotechnický ústav SAV: „Myšlienka bola taká teda, aby tá baterka dlhšie vydržala, takže v našom projekte sme vyvíjali systém, ktorý túto baterku vlastne dobíja, takže pracuje to na princípe zberu a uchovávania náboja, to znamená, že ten náš systém využíva piezoelektrický princíp. To znamená, že ak pôsobíme na tento materiál silou, extrémnou silou, tak dokáže generovať elektrický náboj."

Elena Senková: „Pri vývoji vedci docielili premenu mechanickej energie na elektrickú simuláciou dýchania. Batéria by totiž mala brať energiu z pohybu bránice."

Gabriel Vanko: „Mali sme takýto piest, ktorý rozvibroval našu membránu, cez hadičku sme pumpovali vzduch, stlačený vzduch a naša membrána sa takto hýbala a cez elektródy potom dokážeme snímať ten elektrický náboj, ktorý sa generuje."

Elena Senková: „Vedci využívajú špeciálny materiál, zlúčeninu dusíka a vzácneho mäkkého kovu nitridu gália. Konkuruje technológiám na kremíkovej báze, no na rozdiel od kremíka je biokompatibilný. Ak sa podarí vedcom získať peniaze na ďalší výskum, radi by princíp otestovali na živom tkanive a neskôr na ľuďoch."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač