Svet a Slovensko: Klimatické zmeny žičia lykožrútovi!

18. 09. 2017

Spor okolo lykožrútovej kalamity v Tatrách sa ťahá už druhé desaťročie, no medzitým sa ukazuje, že tento spor nie je iba tatranský, ale svetový. Len nedávno zverejnené závery série vedeckých štúdií z celého sveta dokazujú, že aj túto našu lesnú katastrofu spôsobilo globálne otepľovanie.

logo Televíznej stanice JOJ(17. 09. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 9/16; Maja Pavlíková; Anton Adamčík Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Smrekové lesy na Slovensku majú dvoch nepriateľov – víchrice a lykožrúty. A jeden veľký problém navyše – rozhádaných lesníkov a ochranárov. Kým jedni apelujú na zdravý rozum, tí druhí sa iba držia zákona."

Maja Pavlíková, redaktorka: „Sme v Bielovodskej doline a takto vyzerá les, ktorého prevažnú časť už stihol lykožrút zožrať."

Jozef Slivinský, vedúci obvodu Tatranská Javorina: „No je to katastrofálne, lebo taká situácia ešte na Slovensku nebola, aká je v súčasnosti s lykožrútom."

Maja Pavlíková: „Lesníci nám povedali, že v bezzásahovej zóne je zničených už takmer 60 % a bude to vraj oveľa horšie."

Jozef Slivinský: „V blízkom období nenájdeme živého smreka v týchto bezzásahových lokalitách."

Maja Pavlíková: „Tatranskí ochranári nám potvrdili, že toto horúce leto množeniu podkôrneho hmyzu veľmi pomohlo, ale zákon je jednoducho zákon."

Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP‑u (telefonát): „V piatom stupni ochrany platí legislatíva, že tieto územia sú teda ponechané na samovývoj."

Anton Adamčík, redaktor: „Spor okolo lykožrútovej kalamity v Tatrách sa ťahá už druhé desaťročie, no medzitým sa ukazuje, že tento spor nie je iba tatranský, ale svetový. Len nedávno zverejnené závery série vedeckých štúdií z celého sveta dokazujú, že aj túto našu lesnú katastrofu spôsobilo globálne otepľovanie."

RNDr. Peter Jurčovič, meteorológ: „Už pomaly máme takú klímu ako je v Chorvátsku."

Anton Adamčík: „Teplotné pásma sa posúvajú vyššie na sever a s nimi aj živočíchy, aké tam pôvodne nežili."

Ing. Zbyšek Šustek, CSc., Ústav zoológie SAV: "Sa posúva vertikálna hranica rozšírenia jednotlivých druhov."

Anton Adamčík: „A rovnako aj rastlín a plodín, ktorým sa tam v minulosti nedarilo."

RNDr. Peter Jurčovič: „Poľnohospodári hovoria, že na takej úrovni ako bolo v Komárne je už na úrovni Piešťan."

Anton Adamčík: „Čiže v tomto prípade posun pásma o 100 kilometrov a o 50 metrov nadmorskej výšky. Podobný posun nastal aj v horách v smrekovom pásme, čo lykožrútovi prospieva."

Ing. Zbyšek Šustek, CSc.: „Pokiaľ sú teplé roky, tak má nábeh na druhú až tretiu generáciu."

Anton Adamčík: „Kým v minulosti stihol jednu, maximálne dve. No a naopak smreku posun pásiem teplo a sucho neprospieva."

Ing. Zbyšek Šustek, CSc.: „A práve tá suchá epizóda môže krátkodobo ten smrek oslabiť."

Anton Adamčík: „Takto oslabený smrek sa nedokáže lykožrútom dostatočne brániť. Zrejme sa budeme musieť zmieriť s tým, že určité pásmo smrekových lesov je odsúdené na zánik a nahradia ho lesy borovicové, bukové alebo zmiešané."

Pavol Majko (telefonát): „Je vymieňaný prirodzene smrek tam, kde nemá optimum. Ten smrek odchádza a nastupujú listnaté dreviny."

Anton Adamčík: „Globálne otepľovanie teda vytláča smrek do vyššieho pásma, čo z historického hľadiska nie je nič výnimočné."

Jozef Slivinský: „Ale zase sa nesmieme skrývať za to globálne otepľovanie, tu sme v siedmom vegetačnom lesnom stupni, tu je smrek doma."

Anton Adamčík: „Maja Pavlíková a Anton Adamčík, televízia JOJ."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Pôdohospodárske vedy

Tlač