Vedci úspešne testujú nový spôsob liečby nakazených vírusom HIV

25. 09. 2017

Liečba HIV napreduje. Vedci vyvinuli protilátku, ktorá dokáže napadnúť až 99 percent kmeňov vírusu HIV, a hovoria o prelomovej liečbe. Musia ešte otestovať, či je bezpečná.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (MI)(22. 09. 2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 3/5; Tomáš Škarba /Anita Benkovičová)

Anita Benkovičová, moderátorka: „Liečba HIV napreduje. Vedci vyvinuli protilátku, ktorá dokáže napadnúť až 99 percent kmeňov vírusu HIV, a hovoria o prelomovej liečbe. Musia ešte otestovať, či je bezpečná."

Tomáš Škarba, redaktor: „Liečba pacientov nakazených vírusom HIV je zložitá, pretože vírus má schopnosť mutovať a meniť svoj vzhľad. Imunitný systém teda bojuje s neprekonateľným počtom kmeňov HIV. V dnešnej dobe podstupujú pacienti terapiu, ktorá potláča množenie vírusu. Táto liečba je už síce vysoko účinná, ale nedokáže vírus kompletne odstrániť z tela. Nová liečba je podľa virológa SAV Borisa Klempu postavená na úplne inej báze. Využíva protilátky, ktoré sa proti vírusu bežne vytvárajú aj v ľudskom tele."

Boris Klempa, virológ SAV: „Kombinujú ich v takej umelo vytvorenej akoby protilátke, ktorá súčasne rozpoznáva tri rôzne miesta na víruse, a ukazuje sa, že takéto protilátky sú naozaj schopné veľmi efektívne potláčať, alebo teda eliminovať vírus úplne."

Tomáš Škarba: „Klinické testovanie bude trvať rok a možno aj viac."

Boris Klempa: „Tie skúšky, ktoré zatiaľ boli robené na zvieratách, vyzerajú veľmi sľubne. Prišlo k úplnému zabráneniu infekcie u opíc."

Tomáš Škarba: „Výskum už vedci prezentovali v časopise Science. Klinické skúšky na testovanie protilátok u ľudí sa začnú na budúci rok."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač