Vesmírna stanica

14. 09. 2017

Medzinárodná vesmírna stanica prináša neoceniteľné poznatky z výskumu viacerých oblastí života. ISS môžete vidieť voľným okom. Kadiaľ práve letí zistíte aj svojím mobilným telefónom.

logo Televíznej stanice Markíza(13. 09. 2017; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 7/9; Marian Ujházy; Jozef Demeter /Danica Kleinová)

Danica Kleinová, moderátorka: „Mala už byť na dôchodku, aj keď oslávi ešte len 20 rokov. Medzinárodná vesmírna stanica prináša neoceniteľné poznatky z výskumu viacerých oblastí života. ISS môžete vidieť voľným okom. Kadiaľ práve letí zistíte aj svojím mobilným telefónom."

Jozef Demeter, redaktor: „Toto je medzinárodná vesmírna stanica, nástupkyňa legendárneho Miru, jediné trvalo osídlené, človekom vytvorené dielo vo vesmíre. Letí asi 400 kilometrov nad Zemou, pričom našu planétu obletí približne raz za hodinu a pol."

Pavol Rapavý, hvezdár, Slovenský zväz astronómov: „Je cez deň najlepšie pozorovať vlastne voľnými očami. Tým, že to je pomerne veľký objekt so slnečnými panelmi, ktoré majú rozmer nejakých 90 – 100 metrov, na tie slnečné panely svieti svetlo, tak ho vlastne na oblohe vidíme ako jasný bod pomaličky sa pohybujúci."

Jozef Demeter: „Prvý modul stanice vyniesli na obežnú dráhu v roku 1998. O 2 roky na to, na jej palube pristáli prví dvaja astronauti. Dnes má ISS neoceniteľnú vedeckú hodnotu."

Stanislav Ďurčo, Letecká fakulta TUKE, Košice: „Největší přínos pohybu tohoto komplexu na oběžné dráze je vědecké zkoumání v mnoha oblastech lidské činnosti, nejenom základní fyziky, ale v meteorologii, v technických vědách a v lékařských vědách."

Pavel Ambrož, Astronomický ústav Akadémie vied Českej republiky: „To je vlastně jediná příležitost, kdy člověk je přímo přítomen na oběžné dráze kolem Země, může tam pracovat v podstatě v klidu a v pokoji mnoho a mnoho dní a má k dispozici poměrně solidní přístrojové vybavení."

Jozef Demeter: „Posádky na ISS sa menia približne každých 6 mesiacov. Aj dnes ráno z kazašského Bajkonuru na stanicu odleteli traja kozmonauti. Pôvodne sa počítalo, že stanica poslúži do roku 2015, lietať nad našimi hlavami však bude omnoho dlhšie."

Stanislav Ďurčo: „Operační životnost je hlavně omezená finančním krytím a poslední rozhodnutí vlády Spojených států je, že bude finanční krytí do roku 2024."

Jozef Demeter: „Čo bude potom sa uvidí. Moduly sa dajú ľahko vymieňať, no možno raz skončí v rukách súkromných firiem zaoberajúcich sa vesmírnymi letmi. Kde presne sa ISS v týchto chvíľach nachádza si viete pozrieť aj na počítači či vo svojom mobile. Napríklad zajtra krátko po tretej hodine ráno ju uvidíme aj z našich zemepisných šírok."

Pavol Rapavý: „Momentálne je niekde nad severným Talianskom, o chvíľočku ho vlastne kúsok vľavo od mesiaca uvidíme ako jasný bod, ktorý sa bude postupne zjasňovať a najjasnejší bude keď ho budeme mať nad hlavou."

Jozef Demeter: „Marian Ujházy a Jozef Demeter, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač