Bane premenili na kreatívne centrá budúcnosti

05. 01. 2018

Väčšina baní v EÚ bude musieť ukončiť svoju činnosť. Brusel chce takýmto regiónom pomôcť, aby svoje bane zmenili na niečo nové. Jeden z troch skúšobných projektov bude aj na hornom Ponitrí. V Belgicku už bývalé bane využívajú ako kreatívne centrá budúcnosti, dve z nich navštívil štáb RTVS.

logo Televíznej stanice STV 1(04. 01. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 24/27; Peter Majer/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „V Európskej únii sa uhlie ťaží v desiatkach regiónov v dvanástich členských štátoch, väčšina z nich bude musieť činnosť ukončiť pre ekologické, ale aj hospodárske dôvody. Brusel chce takýmto regiónom pomôcť, aby svoje bane zmenili na niečo nové. Jeden z troch skúšobných projektov bude aj na hornom Ponitrí. V Belgicku už bývalé bane využívajú ako kreatívne centrá budúcnosti, dve z nich navštívil štáb RTVS."

Peter Majer, redaktor: „V meste Genk na východe Belgicka bola najstaršia baňa v krajine, svoju činnosť ukončila v roku 1988, no až o dvadsať rokov neskôr prišli miestni s myšlienkou premeniť ju na kreatívne centrum. Súkromníci spolu s regiónom a vládou tu preinvestovali sedemdesiatpäť miliónov eur."

Hanna Simonsová, hovorkyňa Bane C v Genku: „Máme tu verejno‑súkromné partnerstvo v oblasti kreativity vo všetkých jej formách, vtedy to nebol len sociálny, ale aj emocionálny kolaps regiónu, pretože tu boli baníkmi celé generácie rodín. No, ak štát alebo Únia nájde dosť peňazí, dá sa z tejto krízy dostať."

Peter Majer: „Baňa C, tak nazvali tvorcovia projekt, kde je dnes kino, kreatívna stredná škola zameraná na film či dizajn, ale aj päťdesiat menších start‑ upov, ktoré sa venujú vývoju aplikácií pre mobily alebo svetelnému dizajnu. Milovníci industriálneho dizajnu tu nájdu zakonzervované technológie strojovne alebo si môžu pozrieť časť uhoľných štôlní, nechýbajú ani koncerty či výstavy. V bývalej bani pracuje aj dnes štyristo ľudí a ročne priláka až milión návštevníkov. Presúvame sa o niekoľko kilometrov ďalej do mestečka Beringen, kde dali bývalej bani názov Baňa B, v čase najväčšej slávy tu pracovalo až sedemtisíc ľudí. V roku 1989 ukončila svoju činnosť, dnes je tu múzeum, mestská plaváreň či obrovské lezecké centrum v budove bývalej elektrárne baní. Atrakciou je aj potápačské centrum v budove bývalej čistiarne vôd. Desať metrov hlboká nádrž je unikátna tým, že v nej pláva dvetisíc tropických rýb, využívajú ju skúsení, ale aj rekreační potápači."

Návštevníčka centra: „Je to skvelé, že máme takéto dačo tu v bývalej bani, veľmi sa mi tu páči."

Peter Majer: „Z bývalej banskej haldy urobili šesťdesiat metrov vysoký kopec na zjazd horských bicyklov, budú tu aj byty, hotel či wellness centrum. Štát spolu s regiónom tu preinvestovali stosedemdesiatpäť miliónov eur, dnes tu pracuje tristo ľudí a čoskoro chcú prijať ďalších dvesto."

Koen Nulens, riaditeľ Bane B v Beringene: „Hlavnou témou našej bane je turizmus a voľný čas. Máme tu až stotisíc štvorcových metrov priestoru, ktorý je priemyselným kultúrnym dedičstvom. Najväčšou výzvou bolo ponúknuť ľuďom celodenný zážitok, prípadne aby tu ostali aj viac dní."

Peter Majer: „V Európskej únii je však stále veľa aktívnych baní, ktoré čoskoro ukončia svoju činnosť. Brusel im chce pomôcť vytvorením špeciálnej platformy, kde im experti poradia napríklad to, ako lepšie využiť eurofondy na ich revitalizáciu, jedným z nich bude aj región hornej Nitry."

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu: „Baníci sú ľudia, ktorí celý život veľmi tvrdo pracovali a ktorých profesia bola mimoriadne cenená, a preto je treba sa k tomu postaviť sociálne veľmi zodpovedne a nájsť spôsob, ako im pomôcť prekonať túto etapu a nastaviť takú novú ekonomickú éru v týchto regiónoch."

Peter Majer: „V celom regióne je až sedem bývalých baní, postupne sa zmenia na výskumné centrá, turistické atrakcie či časti univerzít."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač