Bratislava, Slovensko: Ako prilákať vedcov (domov)

03. 01. 2018

Slovenská akadémia vied cez projekt SASPRO prilákala tridsaťosem úspešných projektov a späť domov sa vrátilo šestnásť slovenských vedcov. O tom ako vytvoriť podmienky na to, aby ľudia zo Slovenska neodchádzali a ako vytvoriť priestor tým, ktorí sa chcú vrátiť, diskutovalo takmer dvesto vedcov na konferencii Žijem vedu naživo.

 logo Televíznej stanice JOJ(22. 12. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 11/21; Daniel Levický Archleb/Ján Mečiar)

Ján Mečiar, moderátor: „Šikovní, vzdelaní a talentovaní mladí ľudia, to je budúcnosť každej krajiny."

Ján Mečiar, moderátor: „A každá krajina v podstate bojuje rovnaký boj ako udržať tých svojich vzdelaných ľudí doma, prípadne ako ich prilákať z iných krajín."

Ján Mečiar: „Slovensko nie je známe tým, že by samu v tomto boji nejako mimoriadne darilo."

Adriana Kmotríková: „Aj medzi mladými vedcami je ale stále viac takých, ktorí to považujú za svoje poslanie."

Daniel Levický Archleb, redaktor: „O odlive slovenských mozgov sa hovorí veľa. Existujú, ale spôsoby ako šikovných mladých slovenských vedcov prilákať naspäť domov."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „Keď dostanú projekt, na ktorom majú na 4 roky garantované financie, na 4 roky majú garantovaný primeraný plat, prístup k doktorandom, tak vlastne sú to podmienky, ktoré sú kompatibilné s každým svetom."

Daniel Levický Archleb: „Na túto tému sa na pôde Slovenskej akadémie vied stretli a diskutovali desiatky vedcov takých, ktorí sa na Slovensko vrátili, aj takých, ktorí pracujú v zahraničí."

Martin Venhart, jadrový fyzik, podpredseda SAV: „Drží ma tu všetko, jednoducho mne sa na Slovensku páči žiť a už pri odchode do zahraničia som uvažoval týmto smerom, že môj odchod zo zahraničia je len záležitosť dočasná."

Daniel Levický Archleb: „Historička Evina Steinová získala prestížny grant na univerzite v kanadskom Toronte."

Evina Steinová, historička, University of Toronto, Kanada: „Moje zdroje sa žiaľ nehýbu, sú to v knižniciach historické dokumenty, takže  ja musím do tých knižníc ísť, a to znamená cestujem z mesta do mesta a potrebujem, aby proste bol niekto schopný, ochotný toto uniesť, že som mesiac niekde takto."

Daniel Levický Archleb: „Cez videonahrávku svojich kolegov pozdravila spoluorganizátorka, lekárka a biochemička Dominika Truban."

(začiatok ukážky videonahrávky)

Dominika Truban, lekárka a biochemička: „Má to zmysel a my máme veľký potenciál veci zmeniť a možno aj vytvoriť niečo, o tom sa nám normálne ani nesníva."

(koniec ukážky videonahrávky)

Daniel Levický Archleb: „Výška platu nie je jediný dôvod pre ktorý sa vedci rozhodujú, kde budú pracovať, nie je ale zanedbateľný."

Ján Mihálik, vedec, Technická univerzita Lisabon, Portugalsko: „Platy boli ako spomenul pán profesor 800 €, čo zhruba 3‑krát menej ako platy v zahraničí na tej pozícii."

Pavol Šajgalík: „Jeden z dôvodov, ktorý uvádzajú títo ľudia, ktorí k nám prišli, že dostali možnosť vytvoriť si vlastný tím."

Daniel Levický Archleb: „Vznik nových vedeckých postupov a vynálezov ale vyžaduje isté aj finančné zázemie."

Pavol Šajgalík: „Riešime nové materiály, transparentné keramické materiály, teda úplne priehľadné, pre aplikácie v optike. Martin Venhart, najmladší člen vedenia Akadémie vied, má za sebou skúsenosti aj vo švajčiarskom CERN‑e. Dobré meno slovenskej vedy šíri pomocou prístroja Tatra, ktorým sa skúma atómové jadro."

Martin Venhart: „Náš spektrometer umožňuje veľmi presne merať tieto javy, ako keď dostanete nové okuliare, tak odrazu vidíte ďaleko ostrejšie. Tak na tieto javy v atómovom jadre tá Tatra vidí ďaleko ostrejšie než podobné zariadenia v zahraničí."

Daniel Levický Archleb: „Daniel Levický Archleb, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač